nieuwe klanten aan de bank te binden. Verheugend is ook dat diverse vroegere relaties hun weg terug naar de vastgoedbank hebben gevonden. Voor de nationale markt geldt dat veel spelers landelijk of zelfs internationaal opereren, maar dat kennis van zaken steeds weer op lokaal of regionaal niveau bewezen moet worden. Voortvloeiend uit deze visie heeft onze bank de afgelopen jaren het aantal regionale vestigingen verdubbeld. Het feit dat juist deze kantoren een groot aandeel hebben gehad in de groei, zien wij als het bewijs van de juistheid van ons beleid in dezen. Vastgoed is bovenal 'local business' en in een situatie waarbij een groot aantal aanbieders actief is, geldt dat reactiesnelheid en een goede relatie de best denkbare marketing tools zijn. Om de band tussen bank en klant zo stevig mogelijk te maken, heeft FGH Bank al jaren geleden gekozen voor het principe van relatiemanagement: dicht op de markt opereren, met een persoonlijke aanpak, waardoor direct contact met ondernemers mogelijk wordt. Dat brengt met zich mee dat we ruimte moeten bieden om ook eens anders dan op een puur zakelijke basis met onze klanten van gedachten te wisselen. Hiertoe is ook in 1999 weer een groot aantal relatiedagen georganiseerd. Kennis en begrip van de vastgoedmarkt in al haar facetten staan centraal in de aanpak van FGH Bank. Om deze op peil te houden, is een dialoog met onze belangrijkste klantgroepen van groot belang. In min of meer geïnstitutionaliseerde vorm willen wij via de op ons initiatief opgerichte vastgoedsociëteiten een platform bieden voor discussie en gedachtenuitwisseling. Begonnen in 1995 in Den Haag, zijn de afgelopen jaren vastgoedsociëteiten opgericht in de regio's Utrecht, Rotterdam, Limburg en Brabant. In het verslagjaar is de Gooi- en Eemlandsche Vastgoed Sociëteit van start gegaan. NEDERLANDSE HYPOTHEEKBANK De Nederlandse Hypotheekbank verstrekt, voornamelijk via het intermediair, gespecialiseerde financieringen aan particulieren en zakelijke gebruikers van vastgoed. De voortdurende gunstige marktomstandigheden maakten in het verslagjaar ook voor deze dochteronderneming een topproductie mogelijk. Het ambitieuze target werd gerealiseerd onder handhaving van de overeengekomen marge, hetgeen in een concurrerende markt tot tevreden heid stemt. Met het verder opvoeren van de efficiency kon de toenemende werkdruk worden opgevangen. In het marktsegment waarin de Nederlandse Hypotheek bank actief is, zien we een verdere toename van startende vastgoedondernemers. Ook het eigen gebruik van zakelijk vastgoed laat een duidelijke groei zien. Koop is vaak aantrekkelijker dan huur en het kopen als huurder is dan ook in trek. De rol van financier van coöperatieve verenigingen neemt in betekenis af nu het omzetten in appartementen door de overheid makkelijker is gemaakt. TAXATIES FGH Bank is de enige financiële dienstverlener in Nederland met een eigen taxatie-afdeling. De toegevoegde waarde hiervan is aanzienlijk. Onze taxateurs hebben een uitstekend zicht op de dagelijkse praktijk en leveren vanuit die positie waardevolle informatie over tendensen in de markt. In het verslagjaar zijn in totaal 1.885 taxatierapporten met een gezamenlijke waarde van 3.150 miljoen opgesteld. De gemiddelde taxatie bedroeg 1.671.000. Vanwege de integratie in het taxatierapport van de objectdelen is het aantal separate bouwrapporten drastisch teruggelopen. Het aantal bodemonderzoeken is daarentegen merkbaar toegenomen. VASTGOED ACCOUNTMANAGEMENT Bij Vastgoedmanagement werd afstand gedaan van het laatste vastgoed in portefeuille. Het asset management van vastgoedmaatschappen voor derden verliep voorspoedig, wat zich vertaalde in uitstekende directe en indirecte rendementen voor deze maatschappen in 1999. Accountmanagement werd voor het eerst in decennia niet geconfronteerd met veilingen doordat andere oplossingen konden worden gevonden. Naast de totale hoofdsom en het aantal van de in behandeling zijnde posten, zijn ook de achterstanden sterk af genomen. FINANCIËN De nettowinst bedroeg 34,6 miljoen; ruim 3,8 miljoen (ofwel 12%) meer dan in 1998. De portefeuillegroei en de daarmee samenhangende commissie-ontvangsten maakten dat het rentesaldo met 2,2 miljoen toenam tot 71,9 miljoen. De beheerskosten namen toe met 1,3 miljoen. De gezonde staat van de portefeuille, gekoppeld aan een blijvend lage rentestand leidde er toe, dat de debiteuren- verliezen zeer beperkt bleven. Op grond daarvan kon de dotatie aan de voorziening 'Waardeverandering van

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1999 | | pagina 13