Naar verwachting zal op korte termijn het aanbod in deze sector dan ook niet noemenswaardig toenemen. In tegenstelling tot het gesignaleerde kwalitatief tekort in de kantorenmarkt, is de schaarste in de bedrijfsruimte- markt dus grotendeels kwantitatief van aard. Toch is ook hier een toenemende behoefte zichtbaar aan uitstraling en kwaliteit van de eigen huisvesting. De gesignaleerde kwaliteitsslag speelt niet alleen op objectniveau, maar ook op gebiedsniveau. Bedrijfsterreinen worden steeds vaker ter hand genomen als een gebiedsgerichte ontwikkeling, waarbij een integrale ontwikkelingsvisie de basis vormt. Deze integrale afstemming heeft in het algemeen een positieve invloed op de kwaliteit van het gebied en de omgeving. BELEGGINGEN Investeringen op de vastgoedbeleggingsmarkt hebben in 1999 een recordbedrag van ruim 3,3 miljard bereikt. Investeringen door Nederlandse beleggers daalden ten opzichte van 1998 met ruim 400 miljoen tot ongeveer 1,8 miljard. Buitenlandse beleggers zorgden in 1999 met totale investeringen van 1,5 miljard (ruim 635 miljoen meer dan in 1998) desondanks voor een stijging. De terugval in investeringen van Nederlandse vastgoed- beleggers werd enerzijds veroorzaakt door het gebrek aan geschikte beleggingsobjecten en anderzijds door de toenemende interesse voor buitenlands vastgoed. Onder invloed van de in het verslagjaar geïntroduceerde euro is de Nederlandse belegger, zo lijkt het, meer internationaal georiënteerd. Opvallend is daarnaast de grote toename van de investeringen in Nederlands vastgoed door buitenlandse beleggers. Net als de toegenomen internationale oriëntatie van Nederlandse beleggers duidt dit op een verdere internationalisering van de nationale vastgoedmarkt. Vanuit steeds meer landen blijkt de interesse voor beleggen in Nederlands vastgoed. Dominant waren in 1999 vooral de Duitse beleggers die ongeveer eenderde van het totaal voor hun rekening namen. Deze interesse is te verklaren uit het feit dat de Nederlandse rendementen voor Duitse begrippen nog steeds acceptabel zijn en er in de afgelopen jaren hoge indirecte rendementen mogelijk waren. Bovendien maakt de Duitse vastgoedmarkt onder andere door overcapaciteit moeizame jaren door. Door de belastingherziening dit jaar in Duitsland zou de interesse wel eens flink kunnen afnemen. Daarnaast zal waarschijnlijk ook het 'Belastingplan voor de 21' eeuw' ongunstig uitpakken voor bepaalde buitenlandse investeerders. De verschuiving van direct naar indirect beleggen in vastgoed zette door. Begin 1999 werd bijna 22% van de totale beleggingen in vastgoed in vastgoedaandelen aangehouden, terwijl dit in 1990 nog slechts 10,3% was. Het overgrote deel van deze beleggingen komt voor rekening van de pensioenfondsen die sinds 1990 ruim viereneenhalf keer zoveel vermogen belegd hebben in vastgoedaandelen. Ook het belegd vermogen van beleggingsmaatschappijen groeit snel. Sinds 1996 is dit bedrag al bijna verdrievoudigd. Nadeel van het beleggen in indirect vastgoed is vooralsnog het lage gemiddelde rendement. Vaak zijn de fondsen zowel regionaal gespreid als actief in verschillende segmenten. Het gevolg is dat nieuwe ontwikkelingen niet tijdig worden herkend, wat een actief beleid belemmert. De trend is dan ook naar regionale en sectorale specialisatie, wat de performance naar verwachting op termijn zal verbeteren. VASTGOEDFIN ANCIERING De concurrentie in de markt is, mede als gevolg van de aanhoudend gunstige economische omstandigheden, verder verhevigd. De groei van het Bruto Binnenlands Product is met 3,5% hoger dan verwacht. Het bedrijfsleven floreert. Als gevolg daarvan is de noodzaak tot het betrekken van nieuwe, veelal ruimere huisvesting voor veel ondernemingen zo hoog, dat de snelle prijsstijging zich ook in het verslagjaar over de hele linie heeft doorgezet. De vraag naar én het aanbod van financiering van commercieel vastgoed blijft onverminderd groot. Dit heeft ertoe geleid dat zowel nieuwe toetreders als bestaande financiers in de slag om marktaandeel hun marges verder hebben zien verkrappen. Opvallend is dat relatief veel klanten gebruik hebben gemaakt van de lage Euribor-stand en voor een variabele rente hebben gekozen. Voor de vastgoedfinancieringsactiviteiten van FGH Bank was 1999 opnieuw een zeer goed jaar. De ambitieuze targets zijn overschreden. Er was sprake van groei in alle segmenten. Vooral in projectfinancieringen hebben we door een nadrukkelijker aanwezigheid in de markt fraaie resultaten geboekt. In het segment beleggingsfinancieringen bleek de concurrentie sterk verhevigd, maar hebben we desondanks goede zaken gedaan. De gerealiseerde efficiencyslag en onze actievere marktbenadering hebben ertoe geleid dat we erin zijn geslaagd een record nieuwe productie van 1,5 miljard te behalen én een groot aantal

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1999 | | pagina 12