aanbod beperkt. De nadruk ligt echter op verplaatsing, waarmee de huidige schaarste als vooral kwalitatief getypeerd kan worden. In de komende maanden zal een relatief groot aantal nieuwbouwprojecten opgeleverd worden. Deze zullen echter maar in beperkte mate ruimte creëren in de markt, aangezien het overgrote deel hiervan is voorverhuurd. Het aanbod dat als gevolg van bedrijfs- verplaatsingen ontstaat in de bestaande voorraad zal naar verwachting niet blijvend kunnen voldoen aan de kwalitatief hoogwaardige vraag. De voortdurende zoektocht naar goed gelegen nieuwbouw- locaties zorgt ervoor dat op bepaalde bedrijfsterreinen de kantoorfunctie steeds belangrijker wordt. Onder druk van de markt worden - soms naar onze indruk 'te hooi en te gras' - steeds meer alternatieve locaties benut, zoals langs de snelwegen en in bestaand stedelijk gebied. De grote behoefte aan nieuwbouw en het vertrouwen van de markt vertalen zich ook in het groeiend aantal projecten dat op risico wordt ontwikkeld, zowel binnen als buiten de Randstad. In de grote vraag naar snel beschikbare ruimte, waarbij de kwaliteit van de locatie noodgedwongen op de tweede plaats komt, zien wij met het oog op een mogelijk toekomstige kentering in de markt overigens een reëel gevaar. Huren laten in vrijwel alle segmenten een forse stijging zien. In het topsegment is zelfs sprake van een huurprijsexplosie, terwijl ook de range in huurprijsniveaus aanzienlijk is vergroot. Door deze 'inhaalslag' vindt de Nederlandse kantorentop nu meer aansluiting bij het internationale huurniveau. Als kanttekening kan gelden dat het topsegment een markt van beperkte omvang is. De huurstijging in dit segment wordt, behalve door de schaarste, vooral veroorzaakt door omgevingsfactoren, de waardering van kwaliteit en de behoefte aan internationale allure. De schaarste binnen de huidige markt werkt in het voordeel van de verhuurders; zij bepalen in belangrijke mate de condities waaronder gehuurd kan worden. Dit uit zich onder meer in de duur van de contracten en het wegvallen van aanbiedingen en incentives. Er worden steeds meer huurcontracten gesloten voor een periode van tien jaar en langer, waar voorheen een periode van vijf jaar gebruikelijk was. WINKELS De rendementen staan in dit marktsegment al geruime tijd onder druk, maar de detailhandel beleeft hoogtijdagen. De consumptieve bestedingen zijn het afgelopen jaar flink gestegen en het consumentenvertrouwen blijft onverminderd hoog. De winkelmarkt in de breedte, maar vooral die in de grotere steden ondervindt hiervan de stimulerende invloeden. Al-locaties in bijvoorbeeld Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven, Groningen, Arnhem en Maastricht kennen explosief stijgende huren, mogelijk gemaakt door de sterk gegroeide omzetten in de afgelopen jaren. Op vrijwel alle toplocaties is al jaren sprake van krapte. Partijen bieden tegen elkaar op om de schaarse meters te bemachtigen. Vooral winkels met een groot verkoopvloeroppervlak zijn zeer gewild; want in de meeste binnensteden schaars. De toenemende schaalvergroting en internationalisering verhevigen de concurrentie. Dit uit zich onder meer in de toenemende 'filialisering'. Op de duurste locaties zijn in toenemende mate de 'mega-gebruikers' aanwezig. De meeste individuele detaillisten kunnen zich deze locaties niet meer veroorloven. Het gevolg is dat er een éénzijdig, over de breedte van het land vrijwel identiek winkelbeeld in de binnensteden is ontstaan. Er is sprake van een aantal ontwikkelingen in de winkel- markt die de structuur drastisch kunnen wijzigen. Nieuwe winkelconcepten hebben hun intrede gedaan en de gevolgen daarvan zullen de komende jaren duidelijk worden. De belangrijke nieuwe ontwikkelingen zijn onder andere PDV (perifere detailhandelsvestiging)- en GDV (grootschalige detailhandelsvestiging)Aozatics, Factory Outlet Center, internetshoppen en winkels gecombineerd met leisure. De effecten van de nieuwe ontwikkelingen op de bestaande winkelstructuur zijn vooralsnog beperkt. Het is echter nog te vroeg voor definitieve conclusies aangezien de meeste locaties nog niet uit ontwikkeld zijn. BEDRIJFSRUIMTE Ook de bedrijfsruimtesector blijft zich voorspoedig ontwikkelen. Vooral snelweglocaties worden sterk gewaardeerd. De vraag is groot en op de plaatsen waar nog grond beschikbaar is, wordt volop gebouwd. Er is sprake van schaarste: vooral het aanbod van kleinschalige ruimten is beperkt. Dit beweegt sommige ontwikkelaars ertoe meer op risico te ontwikkelen. Deze trend is vooral in het segment tot 1.000 m2 zichtbaar. Deze units zijn courant en de vraag is momenteel hoog. De vraag ontstaat vooral door de behoefte aan uitbreiding en wordt grotendeels gegenereerd door kleinere en middelgrote bedrijven.

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1999 | | pagina 11