Directie verslag 1997 ALGEMEEN Het afgelopen boekjaar heeft FGH BANK N.V. de in het vorige directieverslag aangegeven koers naar een verhoogde zichtbaarheid in de markt voortvarend ter hand genomen. Naast een nadrukkelijker publicitaire aanwezigheid, passend bij de status van de vastgoedbank, zijn twee nieuwe regiokantoren in Maastricht en Rotterdam in gebruik genomen en twee bestaande kantoren verplaatst. Het kantoor Eindhoven kon in dezelfde stad - samen met dochteronderneming Bank voor Hypothecaire Financiering - aan de Parklaan een ruimere behuizing betrekken. Het kantoor Zwolle werd verplaatst naar het Willemsplein in Arnhem. De opening van het nieuwe regio kantoor in het Brainpark in Rotterdam werd in mei 1997 op bescheiden wijze gevierd. Het kantoor ontwikkelt zich uitstekend. De ingebruikneming van ons regio kantoor Maastricht in oktober werd opgeluisterd met het uitbrengen van het marktonderzoek Commercieel vastgoed in Limburg, bet financieren waard! De Limburgse markt werd tot dusver bediend vanuit ons regiokantoor Eindhoven. Het potentieel in deze provincie is - zeker met het oog op mogelijke toekomstige grensoverschrijdende ontwikkelingen - echter zodanig dat een eigen aanwezigheid daar meer dan gerechtvaardigd is. Aan de Rechtstraat hebben wij een pand gevonden dat met haar klassieke uitstraling en moderne interieur uitstekend voldoet aan het beeld dat FGH BANK in de markt nastreeft: 107 jaar oud, maar jong als nooit tevoren. MARKTONTWIKKELINGEN In ons zojuist verschenen Vastgoedbericht 1998: Local Business Global Participants besteden wij zoals gebruikelijk weer ruime aandacht aan de markt ontwikkelingen en signaleren we een aantal belangwekkende trends. Vandaar dat we ons in dit directie verslag beperken tot enkele hoofdlijnen. Voor een uitgebreide marktanalyse verwijzen we graag naar het Vastgoedbericht. De markt was het afgelopen jaar uitstekend te noemen. Wij zijn van mening dat in deze situatie voorlopig niet of nauwelijks verandering zal komen. Als gevolg van de gunstige economische omstandigheden nam de concurrentie toe. Opvallend is dat ook spelers die de commerciële vastgoedmarkt tot dusver links lieten liggen, door de gunstige omstandigheden werden aangelokt. Daaronder zijn buitenlandse - met name Duitse - partijen, maar ook Nederlandse (Algemene) banken weten steeds beter de weg naar de commerciële vastgoedmarkt te vinden. Als gevolg daarvan wordt het steeds drukker op ons speelveld; een reden te meer voor FGH BANK om (potentiële) relaties extra van onze kwaliteiten te doordringen. Een stimulerende factor voor de aanhoudende marktgroei is de internationale belangstelling voor Nederlands vastgoed. Ook al blijken de spelers op de Nederlandse markt in een hoog tempo te inter nationaliseren, de markt zelf zal zijn lokale karakter blijven behouden. Naast de overvloed aan liquiditeiten, de gunstige marktomstandigheden en de kwaliteit van het nationale vastgoed, wordt de internationale belangstelling verder aangewakkerd door de komst van de euro. Mondiaal gezien zal de euro een toonaangevende munteenheid worden, naast de Amerikaanse dollar en de Japanse yen. In het investeringsbeleid van internationale beleggers zal de introductie van de nieuwe rekeneenheid waarschijnlijk leiden tot accentverschuivingen in de beoordeling van beleggings- mogelijkheden in het EMU-gebied. Beleggers zullen hun belangen meer vanuit een regionaal perspectief gaan spreiden. Voor het aantrekken van deze beleggingen zal Nederland zich binnen het eurogebied sterker moeten positioneren als een aantrekkelijke en stabiele vastgoedmarkt. Wij menen overigens dat nationale markten door een verdere Europese toenadering niet zullen samen smelten,- internationale spelers zullen wel op steeds meer lokale speelvelden tegelijk aanwezig zijn. Wij constateren dat het koopgedrag van internationale beleggers op de Nederlandse markt is veranderd. Britten en Zweden handelden destijds, op basis van de ervaringen in hun eigen markt, voornamelijk uit speculatieve overwegingen met een korte-termijn marktvisie. De op dit moment dominant aanwezige Duitse beleggers investeren vooral uit strategische overwegingen. Zij hebben een lange-termijn visie, gebaseerd op langlopende beleggingen in kwalitatief hoogwaardige objecten. Inmiddels lijken deze partijen hun focus ook op andere Europese landen te richten. Ook dienen Amerikaanse partijen zich aan.

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1997 | | pagina 12