relatiemanager, die als spil fungeert tussen vast- goedrelatie en FGH BANK. De relatiemanager weet zich gesteund door een vast team en de ver schillende in-house deskundigen en specialisten. Marktontwikkelingen Zoals reeds door ons werd voorzien, hetgeen wij bij diverse gelegenheden meldden, bevindt de markt voor commercieel vastgoed zich momenteel in een dal; met name de kantorensector staat onder druk. De oorzaken hiervan moeten worden gezocht in het ongebreideld ontwikkelen van kantoorprojec- ten op niet-Al locaties, zonder dat er sprake was van voorverhuur. Het grote aantal bereidwillige financiers - vooral buitenlandse - had hierop een sterk stimulerende invloed. Inmiddels hebben de meeste van deze financiers zich schielijk, al dan niet met averij, uit de markt teruggetrokken. De verhuurmogelijkheden van vele nieuw ontwik kelde projecten stagneren, doordat de recordver- huur in 1990 met name werd gerealiseerd door herhuisvesting van bedrijven. Hierdoor ontstond al grote leegstand in verouderde panden. Inmiddels hebben de meeste bedrijven zich gesetteld, waar door nu ook leegstand in nieuwe objecten ontstaat. Daarentegen is er grote vraag naar kantoorruimte op Al-locaties, zoals het Atrium/WTC-gebied in Amsterdam en rond de stations in de grote steden. Het uit de markt verdwijnen van vele buitenland se, met name Scandinavische, investeerders en de terughoudendheid van de Nederlandse beleggers, bemoeilijken de doorverkoop van ontwikkelaar naar eindbelegger. Het aantal transacties vertoont dan ook een sterke daling; een tendens die zich nog enige tijd zal voortzetten. De belangstelling van de marktpartijen verlegt zich naar andere segmenten, zoals bedrijfsverzamelge bouwen met kleine units, woningen, winkels en renovatie-, transformatie- en herontwikkelingspro- jecten. Sterk van invloed op de markt zijn voorts de onze kerheid over de economische groei, het beleid van de Overheid op het gebied van ruimtelijke orde ning en de verwachte regelgeving aangaande het milieu. I VINEX De weerstand bij het bedrijfsleven tegen het door de overheid in de VINEX nader gepreciseerde lan delijk locatiebeleid, is toegenomen. Hoewel wij de noodzaak van een landelijk locatiebeleid onder schrijven, spraken wij al eerder onze twijfel uit over de tenuitvoerlegging van het voorgestane beleid, een twijfel die inmiddels door velen wordt gedeeld. De overheid is in 1991 hierover in over leg getreden met de verschillende marktpartijen. Het is vooral de onduidelijkheid over het lot van de bestaande locaties, die ons uiterst kritisch doet zijn bij onze beoordeling van locaties. Milieu De invloed van het door de overheid gevoerde milieubeleid, nam in 1991 ook voor de vastgoed markt aan belangrijkheid toe. Wij nemen de milieu-problematiek uiterst serieus - in het belang van het milieu natuurlijk, van onszelf én onze rela ties - en kunnen door onze expertise een advise rende rol vervullen. Met name de bodemvervuiling en de sanering daarvan heeft de grootste aandacht. Dat de ver wachte wetgeving en richtlijnen op milieugebied sterke invloed zullen hebben op de vastgoedmarkt, staat naar onze mening buiten kijf. Zo heeft de overheid in 1991 het voornemen uitgesproken dat zij de eigenaren van grond aansprakelijk wil gaan stellen voor het verrichten van bodemsaneringen, en dat eventueel verhaal op de vervuiler door de eigenaar moet worden gehaald. Daarnaast is het niet uit te sluiten dat een Europese richtlijn zal 12 VERSLAG VAN DE DIRECTIE 9ÊÊÊÊ MARKT

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1991 | | pagina 14