geconcentreerd in de zogenaamde Tri-state area”, het rentevoet, wordt voor financiële problemen bij een aantal gebied dat de staten New York, New Jersey en Connec projectontwikkelaars gevreesd. De hoge rentestand is er ticut omvat. ook de oorzaak van dat beleggers die veel vreemd De dochteronderneming BV Keizersveer vermogen nodig hebben om te kopen, zich door een houdt zich bezig met het beheer en de exploitatie van negatievecashflow gedwongen uit de markt terugtrekken. onroerend goed, hoofdzakelijk in opdracht en voor Ook dit heeft een nadelig effect op de verkoopbaarheid rekening van derden. Begin januari 1990 werden de van voor de vrije markt ontwikkelde projecten. aandelen van het commissionairsbedrijf Van Haften Het gesignaleerde aanbod heeft in som- Co NV aan AEGON overgedragen. mige regio’s al het gevolg dat een zekere druk op de huur prijzen begint te ontstaan. De druk op de huren in combi MARKTONTWIKKELINGEN natie met de aanhoudend hoge rentestand vermindert de Nederland belangstelling van de kant van de beleggers, waardoor Op de Nederlandse commercieel vastgoedmarkt groeit, de afzetverderwordtbemoeilijkt. Opvallend is echter dat met name in de kantorensector, een situatie van over de markt nog steeds een groot absorptievermogen heeft aanbod. De vraag van de voorgaande jaren heeft tot de vannieuweprojecten. In veel gevallen blijken dehuurprij- ontwikkeling van een groot aantal projecten geleid, ook zen van nieuwbouw niet wezenlijk hoger te liggen dan buiten de Al -locaties. Hierbij werd veel gebouwd voor de van bestaande gebouwen, zodat er een trek ontstaat naar vrije markt, een ontwikkeling die nog werd aangewak- nieuwe proj ecten. Dit leidt zo tot een stuwmeer van moei kerd door de toevloed van buitenlandse investeerders. lijk verhuurbare oudere gebouwen. Omdat er nog vele De groei van het aanbod is nu zo groot, projecten in de pijpleiding zitten, wordt op korte termijn dat - zelfs bij een recordopname door gebruikers - geen verbetering in deze situatie verwacht FGH betracht toch een toename van het aantal beschikbare vierkante dan ook uiterste behoedzaamheid bij het financieren van meters kantooroppervlakte is te constateren. Daardoor, projecten, die niet of in te geringe mate voorverhuurd dan en bovendien onder invloed van een aanhoudend hoge wel voorverkocht zijn.

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1989 | | pagina 9