Toelichting 20 Algemeen Overeenkomstig het in de jaarrekening 1987 aangekondigde voornemen van AEGON N. V. is de door haar verkregen optie, de aandelen van FGH in Aannemingsmaatschappij Gebam B. V. te verwerven, bij de jaarwisseling 1988/1989 uitgeoefend. Thans heeft AEGON N. V. hetzelfde aangekondigd ten aanzien van Van Haften Co N. V. Uitoefening hiervan zal eind 1989 plaats vinden. Aangezien in de loop van 1988 vrijwel alle valutarisico’s terzake van aangetrokken leningen in vreemde valuta’s zijn afgedekt is de voorziening ter dekking van deze risico’s vrijgevallen ten gunste van ‘Andere lasten”. Tegelijkertijd werd, gezien de gewijzigde rentebalansstructuur, een eenmalige voorziening voor renterisico’s ten laste van “Andere lasten” verwerkt. Per saldo is uit dezen hoofde f 1,9 mln ten gunste van het resultaat gebracht. Grondslagen voor consolidatie De groepsjaarrekening omvat de cijfers van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank N. V. en haar dochtermaatschappijen met uitzondering van de in 1989 te vervreemden dochtermaat schappijen Aannemingsmaatschappij Gebam B. V. en Van Haften Co N. V. Deze worden voor de intrinsieke waarde opgenomen in de post “Deelnemingen”; de cijfers ter vergelijking zijn conform aangepast. De jaarrekeningen van deze dochtermaatschappijen worden bij het Handelsregister gedeponeerd. Voor als joint ventures aan te merken dochtermaatschappijen wordt in het algemeen propor tionele consolidatie toegepast. Het resultaat van niet geconsolideerde deelnemingen is onder “Resultaat deelnemingen” opgenomen. Grondslagen van de wijze waarop het eigen vermogen en de winst bepaald zijn Effecten, alle deel uitmakend van de handelsportefeuille, worden gewaardeerd tegen de beurs koersen per balansdatum. De niet ter beurze genoteerde effecten zijn opgenomen tegen de geschatte opbrengstwaarde per balansdatum. Vorderingen worden gewaardeerd op nominale waarde onder aftrek van voorzieningen. Daarnaast is er ter dekking van algemene risico’s uit hoofde van de kredietverlening een voorziening gevormd, welke is opgenomen onder “Crediteuren” (art. 11 lid 2 W.T.K.). De deelnemingen worden gewaardeerd tegen de intrinsieke waarde op basis van de waarderings grondslagen zoals bij de Friesch-Groningsche Hypotheekbank N. V. worden toegepast. Wijzigingen in de intrinsieke waarde voor zover deze betrekking hebben op behaalde resultaten worden tezamen met de resultaten bij verkoop van deelnemingen verantwoord in de post “Resultaat deelnemingen”. Onroerend goed in exploitatie wordt gewaardeerd tegen de kosten van aankoop of stichting verminderd met afschrijvingen, doch niet hoger dan de marktwaarde. Als verkoopresultaat van het onroerend goed in exploitatie wordt verantwoord het verschil tussen opbrengst en boekwaarde. De kantoorgebouwen in eigen gebruik worden gewaardeerd tegen actuele waarde. Afgeschreven wordt op onroerend goed in exploitatie en kantoorgebouwen in eigen gebruik, rekening houdend met de geschatte levensduur en restwaarde. De inventaris wordt gewaardeerd tegen historische kostprijs onder aftrek van afschrijvingen. De bedragen welke luiden in vreemde valuta worden omgerekend tegen de valutakoers per ba lansdatum. Valutaverschillen met betrekking tot deelnemingen worden rechtstreeks ten gunste of ten laste van het eigen vermogen gebracht, onder het hoofd “Reserve koersverschillen”. Overige valutaverschillen worden in het resultaat verantwoord. Baten en lasten worden in het algemeen verantwoord in het jaar waarop ze betrekking hebben. Eenmalige baten en kosten, verbonden aan de actieve en passieve financiering, worden verant woord in de winst- en verliesrekening van het jaar waarin de gelden worden uitgezet resp. opgenomen. De in de winst- en verliesrekening opgenomen vennootschapsbelasting wordt berekend over het saldo van deze rekening met inachtneming van vrijgestelde winstbestanddelen. Een lijst met namen en zetels van deelnemingen is gedeponeerd bij het Handelsregister te Amsterdam. De vennootschappelijke winst- en verliesrekening van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank N. V. is opgesteld onder toepassing van artikel 402 Boek 2 B.W.

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1988 | | pagina 22