12 De geconsolideerde hypotheekportefeuille had per ultimo 1988 een omvang van f4,5 miljard tegen f4,0 miljard een jaar eerder. Onze bedrijven in zowel Nederland als de Verenigde Staten droegen bij aan de groei. Naast de toege- nomen produktie vormden de verminderde aflossingen een positieve factor. Zowel de rentebaten als de rentekosten lagen ruim onder het niveau van 1987. Oorzaken zijn ondermeer de daling van de hypothecaire portefeuille in 1987 en in mindere mate het lagere renteniveau in 1988 bij nieuwe krediet verlening. Het saldo van de rentebaten en -lasten kon worden gehandhaafd. De provisies en eenmalige interestbaten bleven met f 19 miljoen op het niveau van 1987. Door de toegenomen produktie werd de invloed van het onder druk staan van de provisietarieven gecompenseerd. Het resultaat op niet geconsolideerde deelnemingen bedroeg f3,8 miljoen tegen f9,5 miljoen in het voorgaande jaar. De daling is vooral het gevolg van een lager resultaat van Van Haften CoN.V. De resultaten op onroerend goed bedroegen f 1,0 miljoen 1987: f 1,5 miljoen). De kosten en afschrijvingen kwamen uit op f 41,9 miljoen 1987: f 50,2 miljoen). Een belangrijke oorzaak van het lagere kostenniveau is de al in 1987 gerealiseerde reductie van het aantal arbeidsplaatsen in Nederland. Ook de andere lasten namen flink af. Het bruto resultaat kwam uit op f 77,7 miljoen tegen f 69,0 miljoen in 1987. Gunstig waren het lagere kostenniveau en de hogere andere baten. Negatief was het lagere resultaat uit deelnemingen. Aan de voorziening voor algemene risico’s is een bedrag van f 25 miljoen toegevoegd tegen f 40 miljoen in het voorgaande jaar. De kredietrisico’s zijn ons inziens op een normaal niveau. Verdere dotaties aan de voorziening zullen daarop zijn afgestemd. In 1988 waren wij in 35 gevallen genoodzaakt tot executie van onderpanden over te gaan. In verband hiermee werden 5 panden ingekocht tegen 14 in het voorgaande jaar. De dalende lijn in de executies en inkopen, die ook in voorgaande jaren al zichtbaar was, werd hiermee voortgezet. De veilingen hadden vrijwel uitsluitend betrekking op woonhuizen. Het resultaat zal aan de reserves worden toegevoegd na uitkering van het cumultatief preferente dividend van f 20,4 miljoen. Mede dankzij winstinhouding konden wij de vermogenspositie verder versterken. Het eigen vermogen bedroeg f 435,0 miljoen per ultimo 1988 tegen f 406,0 miljoen een jaar eerder. Onze solvabiliteit voldoet ruimschoots aan de eisen die De Nederlandsche Bank terzake stelt. Financiën

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1988 | | pagina 14