11 In totaal werd voor ruim f 776 miljoen aan middelen met een looptijd langer dan één jaar aangetrokken ten behoeve van de gerealiseerde produktie en herfinanciering. Het overgrote deel van het opgenomen geld bestond uit onderhandse leningen die zowel via AEGON als rechtstreeks werden aange trokkén. Er werd een voorzichtig financieringsbeleid gevoerd. De lange verplichtingen werden nagenoeg geheel met de kapitaalmarktmiddelen gefinancierd. Het in 1987 in gang gezette proces ter versterking van de organisatie werd in het verslagjaar voortgezet. Een belangrijk onderdeel hiervan is de kwalita tieve verbetering van het personeelsbestand; met het oog hierop is veel aandacht besteed aan opleidingen. Met behulp van externe adviseurs werden aan alle leidinggevende functionarissen trainingen gegeven. De opleidings behoeften werden nader geïnventariseerd en een aanvang werd gemaakt met het opzetten van een interne cursus, gericht op de specifieke FGH bedrijfs kennis. Naast de toenemende aandacht voor interne en externe cursussen en oplei dingen, wordt ook op andere wijzen gewerkt aan een verhoging van het kwaliteitsniveau van de medewerkers. Hierbij wordt een nuttig gebruik gemaakt van functioneringsgesprekken en van een gestructureerd werk overleg. Automatisering kreeg in 1988 extra attentie. Een nieuw modern informatie systeem werd voorbereid en de bouw is thans in volle gang. Om deze en toekomstige bouw van software op efficiënte wijze mogelijk te maken werd tot de aanschaf van een samenhangend pakket van moderne hulpmiddelen overgegaan. Gezien de groeiende behoefte aan capaciteit in verband met de snellere informatieverwerking, werd in het verslagjaar een nieuwe, krachtiger computer geïnstalleerd met voldoende expansie-mogelijkheden. Het aantal medewerkers van FGH en haar geconsolideerde dochtermaat schappijen bedroeg 309 per eind 1988. Een jaar eerder bedroeg dit aantal 306. In de genoemde cijfers zijn de gegevens van de begin 1989 verkochte Gebam en van Van Haften niet begrepen. In 1988 werd opnieuw veel van de medewerkers gevraagd. Vooral de nieuwe organisatie en werkwijze stelden grote eisen aan het aanpassings- en incasse ringsvermogen. Er werd een grote inzet betoond, waarvoor we graag onze erkentelijkheid uitspreken. Een woord van dank is voorts op zijn plaats ten opzichte van de ondernemingsraad, die zich kritisch, maar steeds construc tief heeft opgesteld. Thesaurie Organisatie en Personeel

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1988 | | pagina 13