FGH hanteert als specialist een voorzichtig beleid bij haar kredietverlening, waarbij onder meer specifieke eisen worden gesteld ten aanzien van voorverkoop of voorverhuur. Voor 1989 wordt een voortgaande prijsstijging verwacht, omdat het absorptie vermogen van de markt momenteel erg groot is. Dit hangt samen met de snel veranderende wensen van gebruikers van vastgoed als gevolg van technologische veranderingen. Op iets langere termijn is de situatie echter onduidelijk en dreigt onder invloed van een te groot aanbod het gevaar van toenemende leegstand, vooral buiten de toplocaties. Te weinig ook wordt in Nederland rekening gehouden met het feit dat een flink deel van de vraag komt van ’’verhuizers” en voorts van nieuw toetre- dende huurders, waarvan de recent opgebouwde solvabiliteit nog niet in een economische laagconjunctuur getoetst is. De uitkomst van deze beperkte analyse is niet dat FGH hypotheekbank zich geleidelijk uit de nu zeer concurrerende markt zou terugtrekken. Ze betekent wel dat FGH in toenemende mate trekt op haar vastgoedexpertise ten bate van zowel haar cliënten als zichzelf. FGH profileert zich in de Nederlandse markt als een specialist op het gebied van de financiering van onroerend goed. De dienstverlening betreft in hoofdzaak de financiering van commercieel onroerend goed. FGH richt zich dan ook met name op de professionele vastgoedmarkt en op de bedrijven- markt, waaronder begrepen de non-profitsector. Voor deze marktsectoren beschikken wij over een uitgebreid dienstenpakket, dat volledig toegesneden is op de wensen van de markt en dat ook regelmatig aan veranderingen in de markt wordt aangepast. Het dienstenpakket omvat naast financiering ook advisering op markt- en bouwtechnisch, op juridisch en fiscaal gebied. De dienstverlening aan particulieren neemt de laatste jaren in omvang af. Ons particulier produkt, de Kapitaal Hypotheek, wordt hoofdzakelijk aange boden aan bestaande relaties van de bank. Het totaal aan sluitingen in Nederland bedroeg f 1.594 miljoen tegen f 1.078 miljoen in 1987. In deze cijfers is in tegenstelling tot de vorige verslag geving het voortzetten van expirerende kredieten begrepen. De hypotheekportefeuille steeg van f 3,5 miljard tot f 4,0 miljard. De rentemarge op nieuwe produktie stond door toenemende concurrentie onder druk. Deze ontwikkeling was mede een gevolg van FGH’s beleid om lange uitzettingen ook lang te financieren. Een verkrapping van de monetaire ruimte zou het FGH gemakkelijker maken haar produktie- en marge-doelstellingen te realiseren. De marge op de totale portefeuille kon gehandhaafd blijven, mede door de nog verder verbeterde vermogenspositie. In het kader van ons streven het financiële dienstenpakket te verbreden, werd begin 1989 FGH assurantiën B. V. opgericht. Dit nieuwe bedrijfs onderdeel richt zich op dezelfde cliëntenkring als het Financieringsbedrijf. De bemiddeling betreft vooral brand-, opstal- en zgn. CAR-verzekeringen.

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1988 | | pagina 11