Verslag van de directie 8 Inleiding Activiteiten Marktontwikkelingen Voor de FGH hypotheekbank is er alle reden om met tevredenheid op 1988 terug te zien. Zowel de produktie als het winstniveau steeg aanzienlijk en ook de hypotheekportefeuille gaf weer een groei te zien na de afname in de voor gaande jaren. Behalve ten gevolge van een aantrekkende markt zijn deze gunstige ontwikkelingen in belangrijke mate te danken aan de organisatie wijzigingen die in 1987 en 1988 in ons bedrijf tot stand werden gebracht. FGH maakt zich gereed voor de jaren negentig. De uitdaging om ons op veranderende markten te richten, wordt in ons bedrijf met enthousiasme aangenomen. De FGH hypotheekbank is voortdurend bezig haar dienstverlening verder uit te breiden en te perfectioneren. Hoe ziet de FGH er uit? Een moderne, gespecialiseerde bank voor de professionele vastgoedmarkt. Een bank die klantgericht denkt en in staat is financieringsconstructies- op-maat te maken. Een bank met een veelzijdige kennis van vastgoed en van de bedrijfsecono mische, juridische en fiscale aspecten die daarbij een rol spelen. Een staf van hoogwaardige specialisten staat hiervoor ter beschikking. De kernactiviteiten van FGH worden gevormd door de financiering van onroerend goed in Nederland en de Verenigde Staten. De dochteronder neming Keizersveer houdt zich bezig met het beheer en de exploitatie van onroerend goed, hoofdzakelijk in opdracht en voor rekening van derden. Begin januari 1989 droegen wij de aandelen van Aannemingsmaatschappij Gebam B.V. te Houten over aan onze moedermaatschappij AEGON N.V.; deze heeft tevens aangekondigd haar optie op de aandelen Van Haften CoN. V. eind 1989 te zullen uitoefenen. In Nederland, maar ook daarbuiten, is er sprake van een krachtige hausse op de vastgoedmarkt, die in omvang die van het vorige decennium nog overtreft. Vooral na de koersdaling op de effectenbeunen in oktober 1987 hebben beleggers zich massaal tot de vastgoedmarkt gewend, met onder meer als gevolg belangrijke prijsstijgingen en een grote activiteit op het gebied van ontwikkeling van nieuwe projecten. Hoewel de situatie in ons land nog niet onrustbarend is, schuilen er zekere gevaren in de huidige marktsituatie. Ondanks het feit dat er in 1988 sprake was van een recordafzet (zowel verhuur als verkoop), is het aanbod toch toegenomen. Er wordt in toenemende mate op risico van de markt gebouwd en er dreigt een stuwmeer van nieuwe ontwikkelingsprojecten op niet-Al- locaties te ontstaan. Projecten worden bovendien vaak met veel vreemd vermogen gefinancierd. Veel financiers die niet in vastgoed zijn gespeciali seerd, verstrekken te omvangrijke leningen op projecten. Deze ontwikke lingen kunnen niet alleen op den duur onverwacht ongunstige gevolgen hebben voor sommige projectontwikkelaars en financiers, maar zijn ook maatschappelijk niet wenselijk. Onevenwichtigheid in de professionele vastgoedmarkt kan Nederland in Europa als vestigingsplaats schaden, doordat financiële risico’s voor bedrijven toenemen en dientengevolge de aantrekkingskracht van ons land vermindert.

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1988 | | pagina 10