13 De groepscijfers Toekomst nemingsraad, die zich kritisch doch zeer constructief heeft opgesteld onder moeilijke omstandigheden. De hypotheekportefeuille had ultimo 1987 een omvang van f4,0 miljard tegen f4,4 miljard een jaar eerder. De daling hield mede verband met het wegvallen van de financiering van een aantal projecten van Gemeenschap pelijk Eigendom B. V.welke dochter in 1987 aan AEGON werd overge- dragen. Het rentesaldo steeg van f55,2 miljoen tot f 87,4 miljoen. Deze verheugende toename was een gevolg van de versterking van het vermogen en enige daling van de fundingkosten. De provisies en andere baten daalden van f 46,1 miljoen tot f 37,7 miljoen, welke daling veroorzaakt werd door minder vergoeding voor vervroegde aflos sing, minder afsluitprovisie en minder provisie uit het effectenbedrijf. Het resultaat op deelnemingen bedroeg f3,7 miljoen; in 1986 was dit cijfer f9,9 miljoen negatief als gevolg van de verliezen bij Gemeenschappelijk Eigendom. De resultaten op onroerend goed bedroegen f 1,5 miljoen tegen f 0,3 miljoen negatief in 1986. De kosten en afschrijvingen waren met f 61,2 miljoen enigszins lager dan in het voorgaande boekjaar. Het bruto resultaat kwam uit op f 69,0 miljoen, een aanzienlijke verbetering ten opzichte van de f 28,1 miljoen van 1986. De verbetering is vooral veroor zaakt door het hogere rentesaldo en het wegvallen van de verliezen op onroerend goed. Uiteindelijk resteerde na belastingen (ad f2,5 miljoen) een positief netto resultaat van f 25,1 miljoen, nadat in 1986 een verlies was geleden van f 110,3 miljoen. Deze winst zal geheel aan de reserves worden toegevoegd. Aan de voorziening voor algemene bedrijfsrisico’s is een bedrag van f 40 miljoen toegevoegd met het oog op de verdere versterking van deze voor ziening. In 1987 zagen wij ons in 57 gevallen genoodzaakt tot veiling over te gaan. Dit betekende opnieuw een aanzienlijke daling ten opzichte van het voorgaande jaar, toen het aantal veilingen 131 bedroeg. Hiermee samenhan gende werden 14 panden ingekocht tegen 41 in 1986. De veilingen hadden vrijwel uitsluitend betrekking op woonhuizen. De financiële positie van FGH kon in het verslagjaar aanzienlijk worden versterkt. Een door AEGON verstrekte achtergestelde lening van f 123 miljoen werd omgezet in cumulatief preferent aandelenkapitaal. Een bedrag van f 10,7 miljoen aan cumulatief preferente aandelen werd omgezet in gewone aandelen. Het eigen vermogen bedroeg ultimo 1987 f 406,0 miljoen tegen f 257,5 miljoen een jaar eerder. Onze solvabiliteit voldoet ruimschoots aan de nieuwste eisen die De Nederlandsche Bank terzake stelt. In 1987 is een belangrijke aanzet gegeven voor een gezonde groei van FGH in de komende jaren. Het beleid is gericht op een verdere verbetering van het rendement op het eigen vermogen. Ook groei van de portefeuille wordt

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1987 | | pagina 15