De resultaten van de Kok Groep B.V (onroerend goed beheer, makelaardij en assurantiebemidde ling) waren o.m. door hoge automatiseringskos ten lager dan die over het voorafgaande jaar. De voortschrijdende automatisering zal op ter mijn echter zijn vruchten gaan afwerpen. De omvang van de beheerportefeuille nam toe, mede. door een overneming, waardoor het kantorennet werd uitgebreid met een vestiging te Hoofddorp. De leegstand werd verder terugge drongen tot gemiddeld ongeveer 1% van het aan tal eenheden. Renovatie van zowel commercieel onroerend goed als van woningen, neemt gesta dig toe. De in dat verband ontwikkelde activitei ten dragen bij aan het resultaat. Uitgebreid wer den de beheeractiviteiten met betrekking tot winkelcentrum- en energie management. De makelaardij vertoonde in de diverse sec toren een opgaande lijn. In Rotterdam-Hillegers- berg werd een makelaardijvestiging geopend. Gestart is met externe dienstverlening voor geautomatiseerde gegevensverwerking op het assurantievlak en het verzorgen van opleidingen voor in- en externe gebruikers van tekstverwer- kende apparatuur, teneinde onafhankelijk van externe bureaus en tevens goedkoper de dienst verlening aan vooral assurantietussenpersonen uit te breiden. Het bouwvolume in Nederland heeft zich in 1986, na de negatieve ontwikkelingen sinds 1980, gestabiliseerd en zal in 1987 naar verwachting gelijk blijven. Eveneens naar verwachting zal de productie in de woningbouw alsook in de grond-, weg- en water bouw afnemen, terwijl de productiewaarde van de utiliteits- c.q. industriebouw toeneemt. De winstmarge voor de totale productie in de bouwnijverheid is branchematig van 2,05 gedaald tot 1,78 in 1986. Voor 1987 wordt een gemiddeld resultaat vóór belasting verwacht van 1,72 De daling van de winstmarge is in de woningbouwsector het sterkst, voor 1987 wordt een winstpercentage van 1,03 verwacht. Deze daling van de winstmarge is het gevolg van de teruggang van de bouwproductie en de daarmede samenhangende felle concurrentie. Nu de bouw productie zich stabiliseert is het onmiddellijke gevolg dat de “werkelijke“ kosten van materialen en toelevering dienen te worden betaald. Ook de lonen vertonen een opwaartse druk, mede tenge volge van de contractuele arbeidstijdverkorting. Dankzij inzet, kennis en innoverend denken van haar gehele organisatie handhaaft Gebam haar productie en winstmarge, die beduidend hoger ligt dan het branchegemiddelde. Bij een gemiddeld winstpercentage van 2,80 vóór belasting sinds 1980 bedraagt dit in 1986 3,47 zijnde ruim 26 rendement op haar eigen vermogen. Financieel-Economische en Administratieve Afdelingen In 1986 zijn de eerder uitgezette lijnen inzake gebruik van andere hulpmiddelen binnen de financiële administratie doorgetrokken: de personal computer draagt bij tot snellere informatieverschaffing; - het per 1 november 1986 geïmplementeerde centraal administratiesysteem biedt betere moge lijkheden, zowel voor de administratie zelf als voor de informatievoorziening. Na een aanloopperiode van de nieuwe orga nisatorische opzet binnen de financiële admini stratie heeft een evaluatie plaatsgevonden. Op grond hiervan, bleek dat aanpassingen noodzake lijk waren, die in 1986 al deels zijn afgerond. Van de administratieve afdelingen wordt veel inzet gevergd in het kader van de bouw van de 15 Kok Groep B. V. Aannemingsmaatschappij Gebam B.V.

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1986 | | pagina 17