Grondslagen voor consolidatie De geconsolideerde jaarrekening omvat de cijfers van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank N.V. en haar dochtermaatschappijen. Voor als joint ventures aan te merken dochtermaatschappijen wordt in het algemeen proportionele consolidatie toegepast. Grondslagen van de wijze waarop het eigen vermogen en de winst bepaald zijn Effecten worden gewaardeerd tegen de beurskoersen per balansdatum, behoudens obligaties deel uitmakend van de beleggingsportefeuille. Deze zijn gewaardeerd tegen aflossingswaarde minus een waardevermindering wegens eventueel vermin derde volwaardigheid. De niet ter beurze genoteerde effecten zijn opgenomen tegen de geschatte opbrengstwaarde per balansdatum. Vorderingen worden gewaardeerd op nominale waarde onder aftrek van afboekin gen wegens oninbaarheid. Daarnaast is er ter dekking van algemene risico’s uit hoofde van de kredietverlening een voorziening gevormd, welke is opgenomen onder ’Crediteuren’ (art. II lid 2 Wtk). De deelnemingen worden gewaardeerd tegen de intrinsieke waarde op basis van de waarderingsgrondslagen zoals bij de Friesch-Groningsche Hypotheekbank N.V. worden toegepast. Wijzigingen in de intrinsieke waarde voorzover deze betrekking hebben op behaalde resultaten worden tezamen met de resultaten bij verkoop van deelnemingen verantwoord in de post ’Resultaat deelnemingen’. Ontwikkelingsprojecten worden gewaardeerd tegen de kosten, inclusief bouwrente, alsmede een opslag voor indirecte kosten, die aan de betreffende projecten zijn besteed tot het moment van gereedkomen. Het vastgoed in ontwikkeling wordt echter niet boven de marktwaarde gewaardeerd. Het verkoopresultaat wordt verantwoord in het jaar waarin een project is voltooid dan wel, in geval het verkoopresultaat vaststaat, in het jaar waarin een deel van het project is voltooid. Ontvangen koopsommen worden in mindering gebracht op de ontwikkelingsprojecten. Voor het risico van leegstand in de periode tussen gereedkomen en de eerste verhuur van ontwikkelingsprojecten wordt een voorziening getroffen. Onderhanden werken van het aannemingsbedrijf zijn onder ’Ontwikkelingsprojec ten’ opgenomen onder aftrek van de ontvangen termijnen. De waardering geschiedt tegen kostprijs, inclusief een opslag voor indirecte kosten. Het resultaat wordt verantwoord in het jaar waarin het werk is voltooid; verliezen worden op de waardering in mindering gebracht, zodra deze voorzienbaar zijn. Het onroerend goed in exploitatie, voorzover voortkomend uit eigen project ontwikkeling, wordt op dezelfde wijze gewaardeerd als de ontwikkelingsprojecten. Onroerend goed verkregen van derden wordt gewaardeerd tegen de verkrijgings- prijs. Onroerend goed in exploitatie wordt niet hoger gewaardeerd dan de marktwaarde. Als verkoopresultaat van het onroerend goed in exploitatie wordt verantwoord het verschil tussen opbrengst en boekwaarde. De kantoorgebouwen in eigen gebruik worden gewaardeerd tegen actuele waarde. Afgeschreven wordt op onroerend goed in exploitatie en kantoorgebouwen in eigen gebruik, rekening houdend met de geschatte levensduur en restwaarde. 29

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1985 | | pagina 29