Toelichting Friesch-Groningsche Hypotheekbank en aangesloten banken De deelnemingen worden gewaardeerd tegen de intrinsieke waarde. In overeenstemming daarmee wordt in de geconsolideerde resultatenrekening het door de deelnemingen behaalde resultaat verantwoord. De vorderingen uit hoofde van de actieve financiering worden gewaardeerd op nominale waarde onder aftrek van afboekingen wegens oninbaarheid van een aantal posten. Daarnaast is ter dekking van het algemene risico uit hoofde van de kredietverlening een voorziening als bedoeld in artikel 329 van boek 2 BW gevormd, welke is opgenomen onder 'Crediteuren en transitoria'. De schulden uit hoofde van passieve financiering worden gewaar deerd op nominale waarde. De effecten worden gewaardeerd tegen aankoopprijs of lagere beurswaarde. Bij de berekening van het resultaat worden de interestbaten en -lasten, evenals de overige baten en lasten, verantwoord in het jaar waarop ze betrekking hebben. Alle activa en passiva, welke luiden in vreemde valuta, worden omgerekend tegen de valutakoers per balansdatum. De daaruit voortvloeiende koersverschillen worden vanuit het gehele concern doorberekend naar een centrale rekening bij de moeder maatschappij. Het aldus verkregen saldo valutaverschillen wordt verantwoord als mutatie in het eigen vermogen. Het resultaat op een eenmalige, inmiddels afgewikkelde transactie in vreemde valuta is verantwoord onder 'Diverse baten'. De eenmalige baten (afsluitcommissie, etc.) en kosten (provisie etc.) verbonden aan de actieve en passieve financiering, worden verantwoord in de resultatenrekening van het jaar waarin de gelden worden uitgezet resp. opgenomen. De in de resultatenrekening opgenomen vennootschapsbelasting wordt berekend over het saldo dezer rekening met inachtneming van vrijgestelde winst- bestanddelen. Bij de berekening van de vennootschapsbelasting is de toevoeging aan de voorziening voor algemene risico's als een fiscale aftrekbare post beschouwd. De grondslagen van waardering en resultatenbepaling voor de jaarrekening van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank nv zijn gelijk aan die voor de geconsolideerde jaarrekening. Bij de onder staande toelichting zijn uitsluitend de cijfers der geconsolideerde jaarrekening vermeld. Een lijst met namen en zetels van deel nemingen is gedeponeerd bij het Handelsregister te Amsterdam. Algemeen 30

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1983 | | pagina 32