Wat betreft onze buitenlandse vastgoedactiviteiten vermelden wij het volgende. In België werden geen nieuwe ontwikkelingsactiviteiten ter hand genomen; onze portefeuille bestaat thans nog uit een in aanbouw zijnd kantoorgebouw van 10.Q00 m2 op eerste locatie in Brussel en een 40-tal appartementen, eveneens in Brussel. Beide projecten zullen na turnkey oplevering worden verkocht. In de Bondsrepubliek Duitsland hebben wij een 50% belang in een te ontwikkelen woningbouwproject van 200 eenheden in Neu Wulmstorf, alsmede in een in voorbereiding zijnd verblijfsrecreatie- park in Zeltingen. In Frankrijk verliep de verkoop van onze projecten, de minder gunstige omstandigheden in aanmerking genomen, goed. Verwacht wordt dat in 1984, na verkoop van enkele overgebleven flats, de projecten St. Raphael geheel zullen kunnen worden afgesloten. Onze portefeuille bestaat dan nog uit het project Cannes Marina, waarvan twee gebouwen in aanbouw en twee in ontwikke ling zijn, uit twee projecten in Fréjus waarvan de aanbouw en verkoop inmiddels zijn gestart, alsmede uit drie bouwmogelijk heden, waarvan twee in Cannes Marina en één in Fréjus. Onze organisatie in Frankrijk werd in overeenstemming gebracht met het verminderde aantal in voorbereiding zijnde projecten. In Engeland werden, zoals in het verslag over het voorgaande boekjaar reeds aangekondigd, onze belangen ingebracht in 'New England Properties plc', in welke vastgoedmaatschappij wij ultimo 1983 participeren voor ruim 20%. In de Verenigde Staten zijn vijf projecten in ontwikkeling of in exploitatie in samenwerking met Bredero (Brefries) en bestaat de portefeuille van Dutch Property Investments Ltd. uit een 11-tal onroerend goed projecten. Concernfinanciering Zoals reeds in de inleiding werd vermeld, konden in 1983 voldoende middelen worden aangetrokken. Door het grote beslag dat de Staat in 1983 op de open kapitaalmarkt legde, en door de Kapi1 problemen in de bedrijfstak, was de ruimte voor plaatsing van onze rente pandbrief echter beperkt. In 1983 werd in totaal een bedrag lan9' aangetrokken van rond 475 mln (onderhands rond 250 mln, in 'enm de vorm van pandbrieven rond 225 mln). Daarnaast werd door FGH Finance nv, Nederlandse Antillen, op de Euromarkt een $-floater geplaatst groot 20 mln. Ned< Na een rentedaling in de eerste maanden van 1983 begon, na de revaluatie in april, de kapitaalmarktrente weer te stijgen totdat in juni een hoogste staatsleningniveau van 91/2% werd bereikt. Hierna r°° zette zich een rentedaling in onder invloed van de dalende inflatie, I het internationaal dalend renteniveau en het herstel van het inter nationale vertrouwen in de nederlandse gulden; door het beleid van De Nederlandsche Bank werd deze tendens bevorderd. Voor de verdere uitbouw van ons bedrijf zal ook in 1984 veel aan dacht worden besteed aan speciale financieringsvormen waarbij looptijd, rentestelling en valutasoort aansluiten bij de behoeften van zowel ons nederlandse als ons internationale bedrijf. 18

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1983 | | pagina 20