Verslag van de raad van bestuur Inleiding Begon 1983 in een mineurstemming, terugblikkend kan worden geconstateerd dat de economische situatie zich intussen heeft gestabiliseerd en dat hier en daar zelfs van enig herstel sprake is. Zulks betekent niet dat alle economische problemen, waarvan de wortels liggen in de ontwikkelingen in de voorafgaande jaren, opgelost konden worden. Bij de FGH kwam de hypothekenproductie van het nederlandse bedrijf weer op gang, maar het aantal cliënten dat niet of in verminderde mate in staat was de in het verleden aangegane rente- en aflossingsverplichtingen na te komen, bleek hoewel afnemend-toch nog aanzienlijk. Wat de bedrijfsuitkomsten betreft, vermelden wij dat na een dotatie aan de VAR van 60 mln er een netto concernresultaat van 1,4 mln resteert. Wij stellen u voor dit bedrag toe te voegen aan de open reserve. De uitbreiding van het garantie vermogen, die op 1 februari 1983 haar beslag kreeg door plaatsing van certificaten van aandelen en achtergestelde leningen bij de Rijkspostspaarbank zoals vermeld in ons jaarverslag 1982, alsmede de stabilisering van de economische situatie, droegen er in belangrijke mate toe bij dat wij in 1983 voldoende middelen konden aantrekken. De samenwerking met de RPS ontwikkelde zich naar wens. In goed overleg wordt nagegaan op welke terreinen complementaire samenwerking mogelijk is. Actieve financiering Allereerst willen wij onze aandacht geven aan enkele ontwikke lingen op de vastgoedmarkt, welke als afzetgebied voor onze financieringen voor ons uiteraard van groot belang is. Hoewel de verbeterde economische situatie zich ook hier aftekende, kan niet gezegd worden dat dit voor elke deelmarkt in gelijke mate gold. Een grotere activiteit werd geconstateerd in de koopwoning in de prijsklasse tot 150.000-a 170.000,-. Ook voor de duurdere woning op eerste klas locatie bestond weer belangstelling. Eén en ander resulteerde er in dat het bedrag aan nieuwe hypothecaire inschrijvingen (woonhuis en combinatie woonhuis/bedrijfspand) t.o.v. 1982 steeg met ca. 20%. In de kantorensector is, vooral in de randstad, sprake van een overaanbod, dat vermoedelijk slechts op wat langere termijn zal kunnen worden opgenomen; hierbij moet overigens wel worden bedacht dat, als gevolg van inhaalvraag, een intredend herstel zich vaak sneller doorzet dan de verwachting is. De toename van de bedrijvigheid leidde in de bedrijfshallensector tot een wat grotere belangstelling. De verwachting dat de omzetten als gevolg van vraaguitval zullen dalen, oefent uiteraard druk uit op het huur- en prijsniveau van winkels. Onze verwachting is dat een wat lagere hypotheekrente, de hand having van de fiscale rente-aftrek en de productinnovatie door de geldgevers op de woningmarkt zullen opwegen tegen de negatieve factoren als de onzekerheid t.a.v. de inkomensontwikkeling en de moeilijke werkgelegenheidssituatie. Ook voor wat betreft de markt van bedrijfsmatig onroerend goed zijn wij gematigd positief: de verbetering in de algemene economische situatie zal immers ook in deze sector tot gelding komen. 15

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1983 | | pagina 17