In het afgelopen jaar gingen wij in 457 gevallen tot veiling over; eind 1982 resteert een voorraad van 286 ingekochte onderpanden. De gebundelde specialistische kennis van vastgoed in zijn verschillende facetten binnen de FGH geeft ons de overtuiging dat onze hypothecaire productie zich moet richten op die marktsegmenten, waarin deze kennis optimaal kan worden aangewend. In dit kader zijn wij ook in het afgelopen jaar op de markt gekomen met nieuwe financieringsvormen en -arrangementen. Naast de bouwfinanciering, waarbij de debiteuren in adviserende zin door ons worden begeleid, vond in 1982 de portefeuillefinanciering een goed onthaal. Hierbij lichten wij een totale portefeuille door om ook op termijn een rendabele belegging te waar borgen. FGH Vastgoed Nederland In het begin van dit verslag is gewezen op het feit dat, ondanks aanmerkelijke verkopen, de omvang van de vastgoedportefeuille in 1982 is gestegen. Dit vindt mede zijn oorzaak in investeringen in projecten waarvoor reeds in voorgaande jaren verplichtingen zijn aangegaan. In dit kader werden de voorbereidingen voltooid voorde bouw van een 100-tal premie-huurwoningen in Amsterdam, van 87 service-appartementen in Rotterdam, van een kantoren- annex appartementen project in Den Haag en van een kantoorproject met expositieruimte te Nieuwegein. Inmiddels is begin 1983 met de bouw van deze projecten begonnen. In de bedrijfsmatige sfeer werden in 1982 voltooid kantoorruimten, winkels en bedrijfsruimten in Almere, Amsterdam, Den Haag, Dordrecht en Utrecht. Het grootste deel hiervan werd inmiddels verkocht. Een kantoorgebouw in aanbouw in Leeuwarden van 14.000 m2, dat in april 1983 zal worden opgeleverd, werd eveneens verkocht. De bouw van het Wereldhandelscentrum te Amsterdam vindt goede voortgang. Voor dit project zijn de verhuuractiviteiten gestart. In de exploitatiesector en joint-ventures vonden een groot aantal verkopen plaats. De verkoop van een pakket vastgoed met een totale boekwaarde van 470 mln (voor ons deel 235 mln), waaronder winkelcentrum en kantoren behorend tot het plan Hoog Catharijnete Utrecht, sprak hiervan het meest tot de verbeelding. De exploitatie- portefeuille nam toe met gereed gekomen vastgoed uit de ontwikke- lingssector, dat niet werd verkocht aan derden, en met de aanzienlijke inkopen uit veiling respectievelijk ter vermijding van veiling. Aan het einde van dit verslag onder 'Financiële verslaglegging en bedrijfsresultaten' is een overzicht opgenomen van het verloop van de investeringen in de ontwikkelingssector in 1982. Tevens is daar een overzicht opgenomen van de mutaties die in het afgelopen jaar in het vastgoed in exploitatie hebben plaatsgevonden, waarbij de joint- ventures naar rato van ons belang zijn verwerkt. Het beleid is erop gericht om in de komende jaren onze vastgoed portefeuille in Nederland geleidelijk aan tot de helft terug te brengen. 21

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1982 | | pagina 23