was de rente gezakt tot 8'/2%. Vooral een soepeler beleid in de Verenigde Staten ten aanzien van de beheersing van de geldhoeveelheid heeft de rentedaling wereldwijd in gang gezet. In Nederland werd door de sterke internationale positie van de gulden een extra stimulans aan deze ontwikkeling gegeven. Het enorme financieringstekort van de overheid werd door de sterke positie van de gulden en door een gebrek aan investeringen in de particuliere sector gemakkelijk door de markt verwerkt. In het eerste halfjaar is de plaatsing van onze pandbrieven normaal geweest, ondanks de problemen, die toen reeds andere leden van onze bedrijfstak bezig hielden. Tot 1 juli 1982 trokken wij aan passieve middelen in het totaal aan voor 380 mln. Hieronder is begrepen een U.S. dollarfloating rate-lening van $20 mln, welke ten behoeve van ons Amerikaanse bedrijf bij een internationaal syndicaat werd geplaatst. Gedurende de periode van juli tot november hebben wij, zoals hiervoor aangegeven, het hoofd moeten bieden aan de gevolgen van een wantrouwen in de markt, dat zich ook op FGH richtte. Naast het weg vallen van de vraag naar pandbrieven uitte dit wantrouwen zich in het aanbod van eerder uitgegeven pandbrieven op de secundaire markt. Door een zorgvuldige begeleiding van de markt gelukte het ons in de laatste maanden van 1982 vraag en aanbod op een normaal rente niveau in evenwicht te krijgen. Wij verwachten in 1983 de benodigde middelen in de gangbare verhouding tussen pandbrieven en onder handse leningen uit de markt te kunnen opnemen. Het aantal eigen verkooppunten waar onze pandbrieven kunnen worden afgezet is door inschakeling van de kantoren van de Kok Groep uitgebreid tot 29. Mede voor de verdere uitbouw van ons internationale bedrijf zal in de komende jaren veel aandacht worden besteed aan de ontwikkeling van nieuwe financieringsvormen, die wat betreft looptijd en rentestelling aansluiten bij de behoeften van de actiefmarkt. Actieve financiering De matige productie aan nieuwe leningen in ons hypotheekbankbedrijf in Nederland, was het directe gevolg van de geringe activiteiten in die segmenten van de vastgoedmarkt, waarop wij ons primair richten. Daarnaast werd zij nadelig beïnvloed door de terughoudendheid waarmede wij ons in het tweede halfjaar 1982 ten opzichte van nieuwe financieringsactiviteiten opstelden. Ten gevolge van een nieuwe hypothecaire productie van 399 mln en ontvangen aflossingen ten bedrage van 1.215 mln daalde onze hypothecaire portefeuille tot 5.396 mln per ultimo 1982. De begeleiding van in moeilijkheden verkerende debiteuren vroeg veel aandacht. Het stemt tot voldoening dat wij in veel gevallen in samen werking met de debiteur tot oplossingen konden komen, waardoor veiling werd vermeden. In gevallen, waarin veiling niet kon worden voorkomen, gingen wij alleen tot inkoop over, wanneer van een reële opbrengst ter veiling geen sprake was. De doorverkoop van ingekocht vastgoed, voorzover wij het niet voor langere termijn in onze exploitatie-portefeuille opnemen, heeft merendeels binnen enkele maanden en tegen onze inkoopprijs plaats. 20

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1982 | | pagina 22