lichttoenam. In de categorie van de duurdere woningen is evenwel nog geen sprake van een herstel. Van belang is echter, dat de nieuwe regering een duidelijk standpunt heeft ingenomen ten aanzien van de ongelimiteerde aftrekbaarheid van de rente voorwoninghypotheken. Bovendien gaf de hypotheekrente een aanzienlijke daling te zien. De regering nam eveneens maatregelen die tot gevolg hebben dat de kosten van groot onderhoud weer op beperkte schaal aftrekbaar worden gesteld. Voorts is de premie op premie-koopwoningen overdraagbaar geworden. De slechte economische vooruitzichten, die zich in het persoonlijk leven vertalen in onzekerheid ten aanzien van werkgelegenheid en daling van reëel netto-inkomen, gepaard aan de slechte verkoopmogelijkheden van de bestaande woning vormen nog een tegenwicht om de balans van de markt voor koopwoningen naar de positieve zijde te doen doorslaan. De 'prop' van onverkochte nieuwbouwwoningen is echter langzamerhand verdwenen. De premie A-koopwoningen worden thans vlot verkocht. Er zijn dan ook voldoende redenen om meteen langzame terugkeer van meer normale verhoudingen op de markt voor koop woningen rekening te gaan houden. Daarbij staat vast dat een verdere rentedaling de animo voor de koopwoning zeker nog zal doen toenemen. Anderzijds wordt door de onzekerheid der tijden de vraag naar huur woningen gestimuleerd. Maar ook hier blijkt een te hoge huur tot leegstand te leiden. De toename van de welvaart na de tweede wereld oorlog had een steeds verdergaande gezinsverdunning tot gevolg. De huidige economische omstandigheden zullen ten gevolge van koopkrachtdaling mogelijk weer leiden tot afname van het aantal afzonderlijke huishoudens. Een nog verder opendraaien van de subsidiekraan lijkt, afgezien van budgettaire overwegingen, niet het juiste antwoord. Versnelde huurharmonisatie, het bouwen van kleinere en goedkopere eenheden, hettegengaan van verkrotting van oudere woningen zijn ons inziens meer passende maatregelen om tot een evenwichtiger verdeling van de vraag tussen de huur- en koopwoningenmarkt te geraken. In de markt van exploitatiewoningen is nog steeds sprake van spanning tussen huuropbrengsten exploitatiekosten. Het noodzakelijk onderhoud blijft dan ook met name in de oudere woonwijken vaak achterwege. Een voortgaande verpaupering is hiervan het logische gevolg. Op de kantorenmarkt was in het afgelopen jaar sprake van een afnemende vraag, zowel in de huur- als in de koopsector voor eigen gebruik. Dit ging gepaard met gelijkblijvende tot licht dalende prijzen. Uiteraard zijn hierbij locatie en kwaliteit van essentiële betekenis. Met name in Den Haag en Utrecht is bij gunstige ligging en adequate faciliteiten nog van een goede marktsituatie sprake. In de beleggingsmarkt worden goed gesitueerde en goed verhuurde kantoorruimten nog steeds vlot en op een stabiel prijsniveau verkocht. De markt wordt in deze sector aan de vraagzijde beheerst door een klein aantal institutionele beleggers. De markt voor winkelcentra heeft duidelijker onder de conjunctuur te lijden. De afnemende koopkracht veroorzaakt een wat grotere leeg stand, in de eerste plaats in winkelcentra met een minder goede ligging. Kapit rente1 (langl lenini Nede West Grool Verer

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1982 | | pagina 20