Door de deelneming van de Rijkspostspaarbank in het aandelenkapitaal van FGH is onze financiële positie aanmerkelijk versterkt. Naar onze mening zijn daarmede de voorwaarden geschapen vooreen zelfstandig voortbestaan van onze onderneming. Wij verwachten thans weer voldoende middelen met name ook via de plaatsing van pandbrieven te kunnen aantrekken. De ontwikkelingen en gebeurtenissen van het afgelopen jaar hebben op de gang van zaken bij FGH een duidelijk stempel gedrukt. Ten gevolge van de déconfiture van voormelde hypotheekbank viel de pandbrief- plaatsing in de tweede helft van 1982 terug tot een zeer laag niveau. Teneinde aan de verplichtingen te kunnen blijven voldoen, waren wij genoodzaakt de hypothecaire produktie af te remmen; daarnaast stimuleerden wij de afzet van vastgoed, zonder daarbij overigens concessies te doen in de prijzen. Ten gevolge van de vastgoedverkopen werden tot aanzienlijke bedragen hypothecaire leningen afgelost, hetgeen de liquiditeitspositie verbeterde. Het boekjaar 1982 werd mede hierdoor afgesloten met een hypothecaire portefeuille van 5.396 mln 816 mln minder dan per ultimo 1981), een ruime liquiditeitspositie en een, ondanks de verkopen, nog toegenomen vastgoedportefeuille. Dit laatste is het gevolg van investe ringen, welke voortvloeien uit in het verleden aangegane verplichtingen in binnen- en buitenland, en van de omvangrijke inkopen van vastgoed welke in 1982 plaatsvonden. Met name het feit dat wij ter beperking van de risico's de vastgoedportefeuille van één van onze grote debiteuren overnamen, betekende een aanzienlijke toename van ons vastgoedbezit. Rent De bruto concernwinst bedroeg in 1982 82 mln. Dit was het gevolg van een op peil blijven van de winst in het financieringsbedrijf en een door de grote verkopen gunstig beïnvloed resultaat van het vastgoedbedrijf Uit9J waarop echter afwaarderingen in mindering werden gebracht. Ook de overige diversificaties droegen tot tevredenheid aan de winst bij 13118 8 j Zoals reeds eerder in dit verslag opgemerkt zijn wij van mening dat de slechte economische situatie nog enige tijd kan aanhouden. Opgrond Kortl daarvan hebben wij het niet alleen noodzakelijk geacht een samen- werking aan te gaan met een sterke partner, maar tevens de voor zieningen aanmerkelijk te versterken. Een omvangrijke toevoeging aan de voorzieningen was mogelijk door de aanzienlijke versterking van ons garantievermogen, dat bestaat uit het geplaatste aandelenkapitaal, zichtbare reserves en achtergesteld vreemd kapitaal. Dit betekent evenwel dat het boekjaar 1982 met een verlies van ruim 50 mln is afgesloten. Als gevolg van dit verlies daalde het garantievermogen per ultimo 1982 van 344 mln tot 297 mln, maar per 1 februari 1983 is het door de effectuering van de overeenkomst met RPS op een niveau gekomen van 438 mln. Gezien het feit dat 1982 met een aanzienlijk negatief netto resultaat werd afgesloten, stellen wij U voor over het afgelopen boekjaar het dividend te passeren. Het beleid blijft erop gericht onze vastgoedbelangen, met name in Nederland, in de komende jaren aanzienlijk te verminderen. De hypothecaire portefeuille willen wij trachten in 1983 op het huidige niveau te handhaven. In het buitenland, met name in de Verenigde 16

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1982 | | pagina 18