algemeen in positieve zin inhaken op de meer gecompliceerde omstandigheden. Wat het arbeidsvoorwaardenbeleid betreft houden wij als niet cao-gebonden bedrijf rekening met de ontwikkelingen in de aanverwante bedrijfstakken. De op inkomensnivellering gerichte overheidsmaatregelen geven in toenemende mate problemen. Het gevolg is dat in de organisatie hier en daar spanningen gaan optreden. Het wa re te wensen dat regering en parlement voor dit aspect meer ooq krijgen. Zoals reeds in het vorige jaarverslag vermeld, is in verband met de verplaatsing van ons hoofdkantoor van Amsterdam naar Utrecht een verhuisregeling ingevoerd. De slechte situatie op de woningmarkt heeft er in 1981 toe geleid dat ervan deze regeling minder gebruikgemaakt is dan gepland. Wij verwachten dat, nu de verhuizing rond de a.s. jaar wisseling zal plaatsvinden, in 1982 het aantal verhuizingen zal toenemen. De samenwerking met de ondernemingsraad stemt tot voldoening. De positief kritische wijze waarop de o.r. zich opstelt draagt belangrijk bij tot een goede besluitvorming. In 1981 is het aantal medewerkers (financieringsbedrijf en vastgoed) vrijwel constant gebleven. Er zijn ca. 40 medewerkers intern overgeplaatst en een ongeveer gelijk aantal vacatures zijn vervuld door het aantrekken van nieuwe medewerkers. Ultimo 1981 waren 374 medewerkers bij FGH werkzaam. Inclusief Gebam, Kok en Van Haften is dit aantal 970. Het niveau van onze bedrijfsactiviteiten maakt het noodzakelijk de groei van ons personeelsbestand zo veel mogelijk te beperken. Diversificaties De diversificaties van FGH hebben diverse raakvlakken met de bancaire kant en de vastgoed kant van het kernbedrijf. Zij omvatten de Kok Groep (beheer en makelaardij van vastgoed, assurantie bemiddeling), Gebam (bouwbedrijf) en Van Haften Co (bank- en effectenbedrijf). Het beleid is er op gericht de activiteiten van de diversificaties, waar dat noodzakelijk is, beterte coördineren. Daartoe is per 1 januari 1982 het direktoraat Diversificaties gevormd dat tot taak heeft de aansluiting van de activiteiten van de diversificaties zowel onderling als met het kernbedrijf te versterken. De Kok Groep kwam tot een positief resultaat; het blijft echter een probleem dat de honorering van de geleverde diensten de neiging heeft achter te blijven bij de stijgende kosten. Deze kostenstijgingen zijn enerzijds een gevolg van de toenemende overheidsbemoeienis met het wonen en anderzijds van de moeilijkere economische omstandig heden. De stijgende woonlasten, in relatie met de neerwaarts gerichte inkomensontwikkeling, hebben immers tot gevolg dat het betalings gedrag van huurders aanmerkelijk verslechtert. Verder wordt een goed beheer in een groeiend aantal gevallen bemoeilijkt door de activiteit van actiegroepen. Daar staat tegenover dat door de stagnatie op de markt voor koopwoningen eigenaren van die woningen in een aantal gevallen overgaan tot verhuur, waardoor de beheersportefeuille toeneemt. Na de sterke groei in 1980, mede als gevolg van het in beheer krijgen van enkele grote portefeuilles, heeft het aantal eenheden in beheerzich

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1981 | | pagina 28