Toelichting Algemeen De deelnemingen worden gewaardeerd tegen de intrinsieke waarde. In overeenstemming daarmee wordt in de geconsolideerde resultatenrekening het door de deelnemingen behaalde resultaat verantwoord, alsmede het bedrag dat bij de deelnemingen wordt ingehouden. Zowel de vorderingen uit hoofde van de actieve financiering als de schulden uit hoofde van de passieve financiering worden gewaardeerd op nominale waarde. Ter dekking van het algemene risico uit hoofde van de kredietverlening is een voorziening als bedoeld in artikel 329 van Boek 2 BW gevormd, welke is opgenomen onder 'Crediteuren en transitoria'. De effecten worden gewaardeerd tegen aankoopprijs of lagere beurswaarde. Bij de berekening van het resultaat worden de interestbaten en -lasten, evenals de overige baten en lasten, verantwoord in het jaar, waarop ze betrekking hebben. Ingaande 1980 worden alle activa en passiva, welke luiden in vreemde valuta omgerekend tegen valutakoers per balansdatum. De daaruit voortvloeiende koersverschillen worden vanuit het gehele concern doorberekend naar een centrale rekening bij de moedermaatschappij. Het aldus verkregen saldo valutaverschillen wordt verantwoord als mutatie in het eigen vermogen. De invloed van de genoemde nieuwe grondslagen voor de waardering van activa en passiva op het vermogen per 1 januari 1980 bedraagt 240.000 (negatief). De invloed van deze wijziging op het resultaat van 1980 is nagenoeg nihil. De éénmalige baten (afsluitcommissie, etc.) en kosten (provisie, etc.) verbonden aan de actieve en passieve financiering, worden verantwoord in de resultatenrekening van het jaar waarin de gelden worden uitgezet resp. opgenomen. De in de resultatenrekening opgenomen vennootschapsbelasting is berekend over het saldo dezer rekening met inachtneming van vrijgestelde winstbestanddelen. De grondslagen van waardering en resultatenbepaling voor de jaarrekening van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank nv zijn gelijk aan die voor de geconsolideerde jaarrekening. Bij de onderstaande toelichting zijn uitsluitend de cijfers der geconsolideerde jaarrekening vermeld. Een lijst met namen en zetels van deelnemingen is gedeponeerd bij het Handelsregister te Amsterdam. 40

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1980 | | pagina 42