verkoopprijs els op de vraag en aanbod verhoudingen ten aanzien van bestaande panden. Bij de bedrijfshallen ontstond na de grote bouwactiviteiten van de afgelopen ja ren een zekere evenwichtstoestand. Door de fiscale stimulansen (WIR, IPR, ROT, e.d.) kon met name buiten het SIR-gebied (Randstad, Veluwe) het aanbod van bedrijfsruimten groot worden genoemd. Er is een toenemende bereidheid tot verhuur te constateren. Hoewel het een hachelijke zaak is ten aanzien van dit rparktsegment voor 1981 prognoses te doen, vooral in verband met de moeilijk voorspelbare nationale en internationale economische en politieke ontwikkelingen, verwachten wij dat over 1981 de financierings behoeften in deze sector ten hoogste het niveau van 1980 zullen evenaren. Deze verwachting is gebaseerd op de hoge produktie van bedrijfs-onroerend goed in de afgelopen jaren en op de veel lagere investeringsprognosesvan het bedrijfsleven voor 1981. Op de markt voor winkelpanden begint het in het algemeen goede beeld van de afgelopen jaren te vervagen. De afnemende bevolkings groei, de dalende woningproduktie en het teruglopen van de bestedingen van het nederlandse gezin kunnen ongunstige gevolgen hebben voor minder gunstig gelegen winkellocaties. Alles tezamen genomen was 1980 geen gemakkelijk jaar. Ook in 1981 zal ons bedrijf de invloed ondergaan van de ongunstige ontwikkelingen op de nederlandse onroerend goed markt. Wij hebben daarbij de overtuiging dat de deskundigheid van onze medewerkers en onze sterke financiële positie ons in staat zullen stellen de problemen goed het hoofd te bieden. Passieve Financiering Bij het huidige grote binnenlandse beroep is de nederlandse geld- en kapitaalmarkt door haar beperkte omvang zeer gevoelig voor de internationale ontwikkelingen. De rentefluctuaties zowel op de korte als op de lange termijn vinden dan ook hun oorzaak steeds meer buiten onze landsgrenzen. In de meeste westerse industrielanden en Japan was in het achter ons liggende jaar sprake van een afzwakking van de economische groei. Deze ontwikkeling deed zich bovendien voor in een periode, waarin de inflatoire tendensen toenamen, mede, en wellicht in hoofdzaak, door de stijging van de prijzen van energie. De toename van het inflatietempo, veelal gepaard gaande met een te forse stijging van de geldhoeveelheid, noopte de monetaire autoriteiten in vele landen, en met name in de Verenigde Staten, tot het doorvoeren van een krapgeldpolitiek teneinde tot beteugeling van de uit de hand lopende inflatoire beweging te komen. Dit leidde dan ook, en met name in de dollarsfeer, tot forse stijgingen van de rentetarieven op de geldmarkt en, zij het minder geprononceerd, tot stijgingen van de tarieven op de kapitaalmarkt. Deze rentebeweging liet niet na haar invloed te doen gelden op het renteniveau in de westeuropese landen, waaronder ook ons land. De geschetste omstandigheden droegen bij tot forse wijzigingen op het valutafront, waarbij de pariteit van Dollar en Pond op een aanmerkelijk hoger niveau kwam.

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1980 | | pagina 20