Ook in de markt van bedrijfshallen was een opleving van de vraag merkbaar. Hierbij valt onder invloed van de regelen van de W.I.R. een verschuiving van huur naar koop waar te nemen. Deze ontwikkelingen weerspiegelden zich in een toename van de vraag naar hypothecair krediet vanuit deze sector. De investeringen in bedrijfsgebouwen lagen in het verslagjaar iets (3,5%) boven het peil van 1978. Ten aanzien van de ontwikkelingen van dit marktsegment in 1980 vallen moeilijk voorspellingen te doen ten gevolge van de vele economische en politieke onzekerheden, die op het ondernemersgedrag van directe invloed kunnen zijn. In ons hypotheekbankbedrijf beliep het bedrag aan offertes dat in 1979 werd geaccepteerd 1.242 mln.; in 1978 bedroeg dit 1.838 mln. Het aantal geaccepteerde offertes bedroeg 3.443 (in 1978: 6600). De netto vooruitgang van de hypothecaire portefeuille was in 1979: 693 mln. Deze vooruitgang is de resultante van gesloten leningen tot een bedrag van 1.184 mln. en aflossingen tot een bedrag van 491 mln. Per ultimo 1979 bedraagt de hypothecaire portefeuille 5.833 mln. Hoewel de netto vooruitgang duidelijk minder is dan die in 1978, zijn wij niet ontevreden met deze groei. Immers gerelateerd aan landelijke gegevens voor hypothecaire produktie betekent het volumeresultaat van 1979 dat wij ons marktaandeel in het totaal van de in Nederland uitstaande hypotheken nagenoeg hebben gehandhaafd. Wij kunnen hierbij vermelden dat, ondanks de moeilijke marktsituatie, zoals deze zich in 1979 heeft voorgedaan, de groei is gerealiseerd met behoud van de kwaliteit van de portefeuille. In 1980 zullen wij er naar streven onze positie op de markt tenminste te handhaven. Wij verwachten daartoe ook in staat te zullen zijn, mede door uitbreiding van ons dienstenpakket waardoor in toenemende mate een beroep op onze specialistische kennis van onroerend goed en de financiering daarvan zal worden gedaan, met name door ondernemers, beleggers, bouwers en ontwikkelaars. Vastgoed Hierboven hebben wij al gememoreerd dat de economische vooruit zichten en het ter discussie stellen van de algehelè aftrekbaarheid van de hypotheekrente een negatieve invloed hebben gehad op de markt voor eigen woningen. Deze situatie heeft ons genoopt tot grote voorzichtig heid bij het in aanbouw nemen van koopwoningen. In het verslagjaar werden dan ook slechts enkele kleinere woningbouwprojecten in Nederland geëntameerd. Uit de exploitatieportefeuillewerd vooreen bedrag van 44,9 mln. aan wooneenheden verkocht. Aangekocht werden rendementsobjecten in, over het algemeen, de duurdere huursector in Den Haag en Amsterdam, terwijl daarnaast bedrijfsobjecten in Lelystad en Ede werden verworven. De ontwikkelingen op de kantorenmarkt in Nederland beoordelen wij positief, zij het dat er duidelijke regionale verschillen optreden. In het verslagjaar werd een voorverhuurd kantoorgebouw van 10.000 m2 in Lelystad in aanbouw genomen, terwijl de voorbereidingen voor de bouw van het World Trade Center te Amsterdam met kracht werden voortgezet. Na overeenstemming met alle betrokkenen, zal met de bouw daarvan in de loop van 1980 kunnen worden aangevangen. De realisatie zal drie jaar vergen. 19

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1979 | | pagina 21