Onze instelling heeft van het totaal aan aangetrokken middelen ad 1.108,2 mln. een bedrag van 653,2 mln. via de uitgifte van pandbrieven op de open kapitaalmarkt gedekt. Wij geven er de voorkeur aan, indien de marktomstandigheden dit toelaten, in onze financieringsbehoefte zoveel mogelijk te voorzien via plaatsing van pandbrieven, waarmede ook de kleinere belegger een aantrekkelijke mogelijkheid wordt geboden zich in de vastrentende sfeer bij onze vennootschap te interesseren. Hiernaast blijft de onderhandse markt voor ons een complementair financieringskanaal. In dit verslag mag niet onvermeld blijven dat in oktober 1979 een emissie van 25 mln. 8%% Euronotes FGH 1979 per 1983/1986 plaatsvond. Hiermede werd ingespeeld op de versoepeling van het deviezenbeleid van De Nederlandsche Bank, die aanwending van de in deze vorm aangetrokken guldensbedragen in Nederland toestaat. Wij zijn in de verslagperiode in de markt geweest met een vijftal typen pandbrieven variërend in rente van 8,5% tot 10%. Actieve Financiering De woningmarkt vertoonde in 1979 een weinig rooskleurig beeld. Enerzijds nam ten gevolge van de strenge winter het aantal voltooide woningen ten opzichte van 1978 met circa 20% af, anderzijds moest een terugval van de vraag worden geconstateerd. Als duidelijk aanwijsbare redenen voor dit laatste noemen wij het sombere toekomstbeeld ten aanzien van werkgelegenheid en inkomensgroei, de prijsstijgingen en de relatief hoge kapitaalrente. Het doet vreemd aan, wanneer in een dergelijk marktbeeid de overheid, reeds jaar en dag voorvechter van de bevordering van het eigen woningbezit, onzekerheid schept en laat bestaan over de fiscale aftrekbaarheid van de rente. Wij hebben reeds vele malen betoogd dat woningschaarste mede dient te worden opgelost door bevordering van de doorstroming. Hierdoor komen goede, goedkopere woningen vrij voor de lagere inkomens groepen. Het is ontoelaatbaar dat budgettaire overwegingen de woning markt voor langere tijd zouden ontwrichten; vermindering c.q. afschaffing van bedoelde aftrekbaarheid heeft dit tot gevolg. Het resultaat is immers niet alleen een stagnatie op de markt voor eigen woningen, maar tevens een sterk toenemende vraag naar huurwoningen. En juist in deze sector is het voor de overheid om budgettaire redenen steeds moeilijker een passend antwoord te geven. Indien regering en parlement op korte termijn een duidelijk standpunt met betrekking tot het aftrekbaar blijven van de rente zouden innemen, is een langzaam herstel van de woningmarkt in de loop van 1980 mogelijk. In Nederland is nog een grote belangstelling voor koopwoningen aanwezig. Gezien de voortgaande gezinsverdunning zal daarbij het accent verschuiven naar de kleinere woningen en appartementen. De markt voor bedrijfsgebouwen vertoonde in 1979 een wat gunstiger beeld. Met name in de grote steden lag de vraag naar moderne, goed geoutilleerde kantoorruimten op een behoorlijk niveau. Een goede bereikbaarheid en parkeergelegenheid zijn hierbij van doorslaggevend belang. 18

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1979 | | pagina 20