instelling gewerkt aan de structurering van dit toezicht in practisch opzicht. De inwerkingtreding van de nieuwe Wet op de Ondernemingsraden per 1 september 1979 betekent een vrij ingrijpende wijziging van het overlegpatroon van deze raad met de bedrijfsleiding. Wij constateren met voldoening dat de verzelfstandiging van de ondernemingsraad, welke van deze wetswijziging het gevolg was, geen afbreuk heeft gedaan aan de goede en constructieve sfeer waarin het overleg steeds heeft plaatsgevonden. Door de wetswijziging is de taak van de ondernemings raad aanmerkelijk verzwaard; dit zal voor de toekomst hoge eisen stellen aan de leden. In overleg met de ondernemingsraad hebben wij besloten het verslag over de sociale aangelegenheden een plaats te geven in dit jaarverslag en niet meer als een apart sociaal jaarverslag te presenteren. Wij achten het een goede zaak één geïntegreerd verslag uit te brengen, waarin aan de verschillende aspecten van het ondernemingsgebeuren een gelijk waardige plaats wordt ingeruimd. Tenslotte een opmerking over de naam waaronder onze vennootschap door het leven gaat. Binnen Nederland hebben wij onze afkomst met trots in onze naam gevoerd. Buiten Nederland worden wij in de praktijk van onze zaken aangeduid als 'FGH hypotheekbank'. Reeds jaren geleden is er vanuit het Bestuur op gewezen dat deze ontwikkeling bij een verdergaande internationalisatie niet is tegen te houden. Hoewel het vooralsnog niet in de bedoeling ligt onze statutaire naam aan te passen, zullen wij voortaan ook in Nederland de naam 'FGH hypotheekbank' gaan voeren. Passieve Financiering De renteontwikkeling in het verslagjaar werd in nog sterkere mate dan in 1978 bepaald door externe factoren. De sombere economische voor uitzichten, de stagnatie in de groei van de wereldhandel, de sterke stijging van de olieprijzen, gevoegd bij de toenemende spanningen in de internationale politiek, vormden voldoende grond voor nieuwe valuta- onrust. De nationale regeringen hebben zich, teneinde de invloeden van buiten op de wankele eigen economie te beperken, op uitgebreide schaal van het disconto-wapen bediend. Hierbij kwamen zelfs verhogingen van 2% en 3% voor. De Nederlandsche Bank heeft getracht met een zorgvuldig beleid de positie van de gulden te handhaven en tevens monetaire stimulering van het inflatietempo te vermijden. Een en ander leidde tot een toenemende krapte op de geldmarkt en een steeds verder oplopende kapitaalmarktrente, waarbij eind november 1979 een renteniveau van 10% werd bereikt. Er zijn thans nog geen tekenen, die wijzen in de richting van een zodanige vermindering van de spanningen in de internationale valuta- verhoudingen, dat een lager niveau van de kapitaalrente in Nederland op korte termijn te verwachten is. De kapitaalmarkt werd in 1979 geconfronteerd meteen regulieren groot beroep van de overheid ter dekking van de aanzienlijke financierings tekorten. Ook de banken en verzekeringsmaatschappijen lieten zich op het emissiefront niet onbetuigd. 16

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1979 | | pagina 18