De vastgoedsector het tweede kwartaal van 1977 richtte een gedeelte van de vraag, waaraan ten gevolge van de kredietrestrictie door het bankwezen niet kon worden voldaan, zich mede op de hypotheekbanken. In de latere kwartalen kreeg het bankwezen ten gevolge van het achterblijven van de kredietverstrekking aan het bedrijfsleven weer meer ruimte. In het afgelopen jaar werd voor f 1.737 miljoen aan hypothecaire leningen gesloten, terwijl 458 miljoen aan aflossingen werd ontvangen. Hierdoor steeg de hypothekenportefeuille van f 2.654 miljoen tot f 3.933 miljoen ultimo 1977. Ook in het afgelopen boekjaar bleef de vraag van huurders naar bedrijfs- en kantoorruimte gering. De voortdurende stagnatie van de economie is hiervan uiteraard de belangrijkste oorzaak, doch daarnaast kan een verschuiving van de vraag worden vastgesteld van huur naar eigendom van bedrijfs- en kantoorpanden, gelegen op eigen grond en bestemd voor eigen gebruik. De voorkeur gaat daarbij meestal uit naar aan de rand van de bebouwing gelegen grond met ruime parkeermogelijkheden en een goed openbaar vervoer naar het centrum. Tegenover de geringe vraag staat een afnemend aanbod nu vrijwel iedere ontwikkelaar een behoedzaam beleid voert bij het in uitvoering nemen van nieuwe projecten in deze sector. Hierdoor treedt een geleidelijke vermindering van de leegstand van moderne, goed geoutilleerde ruimten op. Het gevolg hiervan is een sterk teruggelopen aanbod van goed verhuurde objecten en een daarmee gepaard gaande prijsstijging waardoor beleggers genoodzaakt zijn met een laag aanvangsrendement genoegen te nemen. Gebruik makend van deze gunstige ontwikkeling voor verkoop van bedrijfs- en kantoorpanden hebben wij ons belang in deze sector verkleind door verkoop van objecten te Assen, Utrecht, 's-Gravenhage, Reeuwijk en Ede. Hier tegenover staan aankopen te Amsterdam, Heerlen en Arnhem. In de woningbouwsector is de productie van kwaliteitswoningen onvoldoende. Met name de toegenomen vraag naar woningtypen welke meer comfort en privacy bieden, zoals zeer luxe flatwoningen waarbij het veiligheidsaspect een belangrijke rol speelt, alsmede bungalows en landhuizen met relatief gering onderhoud aan woning en tuin, ontmoet een onvoldoende aanbod hetgeen tot een sterke prijsstijging in deze sector heeft geleid. Het ecart tussen vraag en aanbod dat is ontstaan door de toegenomen voorkeur voor het eigen woningbezit enerzijds en het achterblijven van de nieuwbouw van kwaliteitswoningen anderzijds wordt in belangrijke mate opgevuld doordat veel beleggers, als gevolg van de geringe rendementsmogelijkheden bij voortgezette exploitatie, bereid zijn bestaande huurwoningen aan huurders te verkopen. Voor zover deze beleggers zelf niet voor dergelijke individuele verkopen zijn geoutilleerd vindt de tussenhandel hier een functie. Daar waar het woonruimte betreft van goede kwaliteit en de gebruiker in staat is tot een onafhankelijk oordeel over de wenselijkheid tot aankoop, kan deze ontwikkeling positief worden beoordeeld. Een minder gunstig óórdeel verdient het verschijnsel dat, aangemoedigd door de goede afzet mogelijkheden, ook veel niet professionele ondernemers zich in deze sector hebben begeven.

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1977 | | pagina 19