In het afgelopen jaar hebben wij gestreefd naar het creëren van grote series pandbrieven, hetgeen de verhandelbaarheid ten goede komt. In totaal zijn wij in 1976 met zeven verschillende series pandbrieven in de markt geweest, variërend in rentetype van 8 tot en met 10%. De FGH streeft ernaar om een zo groot mogelijk deel van de kapitaalbehoefte te dekken door het plaatsen van pandbrieven. Evenals andere jaren hebben wij additionele behoeften gedekt op de onderhandse kapitaalmarkt. Gezien de structuur van de FGH en haar soliditeit levert het opereren in deze markt geen problemen op. De verhouding waarin wij in het afgelopen jaar onze middelen uit respectievelijk de open en de onderhandse kapitaalmarkt aan trokken bedroeg 2 tot 1Als hypotheekbank zijn wij voor onze passieve financiering vrijwel uitsluitend op deze beide markten aangewezen. Zoals hierboven reeds gesteld, is uit het oogpunt van rentabiliteit synchronisatie van passieve en actieve financieringsstromen in de huidige tijd een dwingende eis. De continue vraag naar hypothecair krediet stelt de hypotheekbank voor de noodzaak continu een beroep te moeten kunnen doen op de open en onderhandse kapitaalmarkt. Hiertoe beschikken wij voor ons beroep op de open kapitaalmarkt over het instrument van de doorlopende pandbriefemissie, waarbij emissieperiode, rente- type en koers aan de marktontwikkeling kunnen worden aangepast. Het is duidelijk, dat dit instrument door ons met de grootste zorg vuldigheid dient te worden gehanteerd, teneinde voor onze geld gevers geen ondoorzichtige situatie te scheppen. Ondanks het feit dat 1976 voor het Nederlandse bedrijfsleven in het algemeen geen gunstig jaar is geweest, kunnen wij in ons bedrijf over het geheel genomen op een goed jaar terugzien. In het financieringsbedrijf bleef in het afgelopen jaar de vraag naar hypothecair krediet groot. Voor wat betreft de woninghypotheken kan de verklaring van de explosieve groei niet gevonden worden in de woningbouw- activiteiten. Het aantal gereedgekomen woningen bevindt zich de laatste twee jaren duidelijk op een lager peil dan in het begin van de zeventiger jaren. In de sector van de bestaande woningen neemt echter de ver werving in eigendom van huurwoningen door particulieren de laatste jaren snel toe. Het is vooral deze sector, die tot de groei van de markt voor hypothecair krediet heeft bijgedragen. De eigen woning biedt nog steeds een aantrekkelijke afweer tegen de inflatie, terwijl men bij een huurwoning in de steeds stijgende huurlasten alleen met de nadelen wordt geconfronteerd. Voorts geeft de eigen woning door de voortdurende waardestijging de mogelijkheid om via verhoging van de bestaande hypotheek op relatief goedkope wijze consumptief krediet te verkrijgen, dat voor de financiering van duurzame gebruiksartikelen kan worden aan gewend. Ook hieruit is voor een gedeelte de groei van de markt

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1976 | | pagina 15