het financieringsbedrijf hoge kapitaalrente, op termijn gezien, meer winstgevend zijn de aandacht te richten op de verwerving van vastgoed. In ons vorige jaarverslag maakten wij melding van het feit, dat door de regering bij de Tweede Kamer was ingediend een gewijzigd ontwerp Wet toezicht kredietwezen. Zoals bekend voorziet dit wetsontwerp in de mogelijkheid het hypotheekbankwezen als belangrijke categorie van kapitaalmarktinstellingen door middel van een aparte regeling in te passen in de financiële ordening in Nederland. Uit de nadere memorie van antwoord welke medio 1976 aan de Tweede Kamer werd toegezonden, blijkt dat de regering voor het toezicht op deze bedrijfstak aansluiting wil zoeken bij de praktijk, zoals deze met betrekking tot de bij de Nederlandse Vereniging van Hypotheekbanken aangesloten hypotheekbanken is gegroeid. Deze Vereniging kan in die opzet dan te gelegener tijd worden aangemerkt als representatief orgaan. Momenteel vinden door de Vereniging besprekingen met het Ministerie van Financiën en De Nederlandsche Bank plaats over het ontwerp van een regeling. Vanaf medio 1975 trok de conjunctuur in Europa aan. Dit herstel, dat zich ook in 1976 voortzette, was in de Bondsrepubliek Duitsland sterker dan in Nederland. De Bondsrepubliek Duitsland slaagde erin de economische bedrijvigheid sterk te verhogen en de inflatie verder terug te dringen, terwijl in Nederland de conjuncturele opleving minder sterk was en de inflatie hoog bleef. Voor Nederland bleef dit niet zonder gevolgen. De hogere rente tarieven in de Bondsrepubliek Duitsland ten gevolge van een sterk oplevende economie, de negatieve reële rentevoet in Nederland en de te behalen koerswinsten bij valutatransacties, verhoogden de druk op de gulden en leidden in augustus 1976 tot een speculatiegolf. De Nederlandsche Bank, die vanaf de tweede helft van mei (tot en met de derde week van augustus) de gulden van tijd tot tijd door omvangrijke interventies steunde, verdedigde zoals later zou blijken met succes de positie van de gulden, maar kon niet voorkomen dat de daaruit ontstane ver- krapping van de geldmarkt gepaard ging met een zeer scherpe stijging van de kapitaalmarktrente. De verschillende verhogingen van haar officiële tarieven moeten gezien worden in het licht van haar beleid, gericht op het versterken van de positie van de gulden, die sedert april van dit jaar gedurende vijf maanden overwegend aan de onderkant van de Europese valutaslang lag. Nadat de gulden door genoemde operaties weer in een rustiger vaarwater terecht kwam, begon in de maanden november en december de rente te dalen. Mede dank zij het bestaande overschot op de betalingsbalans was het vertrouwen in de gulden weer hersteld.

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1976 | | pagina 14