vertrouwen met dit beleid de grondslag te hebben gelegd voor een verdere uitbreiding van de bedrijfsactiviteiten, die ons in staat zal stellen het imago van groeifonds - versterking van de vermogensstructuur gepaard met een stijgend dividend voor de FGH te handhaven. Hiertoe heeft in niet onbelangrijke mate ons vastgoedbedrijf bijgedragen. Wij hebben daarin gestreefd naar een regelmatige vervanging van ons bezit door nieuwe, goed geselecteerde vast goedobjecten. Hierdoor kwam het directe rendement wel onder druk te staan, doch kwaliteit, aard en ligging wettigden de ver wachting van een groeiend rendement met waardestijging als gevolg. De resultaten van ons vastgoedbedrijf zullen van jaar tot jaar aan zienlijke schommelingen kunnen vertonen, doordat deze zijn samengesteld uit exploitatie- en verkoopresultaat. Wanneer men niet tot verkoop gedwongen wordt, kan men de beste markt situatie afwachten. Rechtstreekse verkoop vindt in het algemeen plaats wanneer de verkoopprijs het te verwachten gekapitaliseerde toekomstrendement overtreft. Bij afstoting via op te richten beleggingsmaatschappijen wordt een evenwichtig vastgoedpakket in een vroeger stadium op de markt gebracht. De belegger krijgt dan wel een aanvangsrendement beneden het peil van de kapitaal rente, maar mag in tegenstelling tot de belegger in de vastrentende sfeer rendements- en vermogensgroei verwachten. De FGH ontwikkelt en verwerft vastgoed niet om het ter wille van het rendement aan te houden, doch om hiermede op de vraag in de markt in te spelen. Een gevolg van deze filosofie is een vastgoed- bezit van een beperkte omvang, al kan dit op grond van de markt omstandigheden van jaar tot jaar aan bepaalde fluctuaties onder hevig zijn. Alleen op deze wijze laat zich een vastgoedbedrijf onder één dak verstaan met een financieringsbedrijf. Voor het aantrekken van middelen voor ons financieringsbedrijf zijn wij vrijwel uitsluitend op de kapitaalmarkt aangewezen. Wij vervullen hierin de functie van doorschuivers van kapitaal ten behoeve van diegenen, die zelf voor hun financiering niet rechtstreeks toegang tot de kapitaalmarkt hebben. Een juiste af stemming van de passieve op de actieve financiering is daarbij van het hoogste belang. Uit het oogpunt van liquiditeit en solvabiliteit mag de gemiddelde looptijd van het totaal der aangetrokken middelen niet korter zijn dan die van de uitzettingen. Rentabiliteits overwegingen dwingen in deze tijd van sterk fluctuerende rente tot synchronisatie van de looptijden in passieve en actieve financiering. De mogelijkheid, die in de actieve financiering aan debiteuren vaak gegeven is tot vervroegde aflossing, leidt er voorts toe dat wij bij een relatief hoge rentestand op de kapitaalmarkt minder een maximale uitbreiding van onze hypothecaire portefeuille nastreven dan bij een relatief lage rentestand, zonder dat wij daarbij onze dienstverlenende functie in deze sector uit het oog verliezen. Het kan bij een relatief

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1976 | | pagina 13