door de wijze, waarop het bedrijf wordt gevoerd. De hoogte van de overwinst van een bedrijf is dan ook niet zonder meer een uit bedrijfstak en grootte van het bedrijf voortvloeiend gegeven. De vermogensaanwasdeling zal dus in het bijzonder de goed geleide bedrijven treffen, hetgeen de prikkel om goed te ondernemen moet aantasten. Bij kredietinstellingen, waartoe wij ons rekenen, zal men ervan moeten uitgaan, dat een deel van de winst nimmer tot de over winst gerekend mag worden, daar zij in het bedrijf wordt gehouden om toekomstige risico's op te vangen. Bij een gediversificeerd bedrijf stuit men dan op moeilijkheden, aangezien iedere diversificatie zijn eigen risicograad heeft. Indien de fiscale winst, dus de winst over de fiscale eenheid, het aangrijpingspunt voor de vermogensaanwasdeling wordt, houdt men geen rekening met het verschil in risicograad. Door de regering werd in de loop van 1975 bij de Tweede Kamer ingediend een gewijzigd ontwerp Wet toezicht kredietwezen. Dit ontwerp voorziet in de mogelijkheid de hypotheekbanken via een aparte regeling in te passen in de ordening van het financiële bestel in ons land. In april 1975 vond de introductie ter beurze plaats van de aan delen n.v. Beleggingsmaatschappij voor Vastgoed 'Agora'. Het succes van deze introductie en het koersverloop van deze aandelen in het afgelopen jaar heeft ons gestijfd in de overtuiging dat met het op de markt brengen van geselecteerd vastgoed in de vorm van een beleggingsmaatschappij - mits na een periode van rijping - in een belangrijke behoefte wordt voorzien. In ons halfjaarbericht maakten wij reeds melding van de overdracht van 50% van de aandelen in Makelaarskantoor Gemako b.v. aan de Amfas Groep n.v. De verwachting lijkt gewettigd dat met deze joint-venture de grondslag is gelegd voor een verdere uitbouw van dit bedrijf. het financieringsbedrijf De slechte conjuncturele situatie, die zich uitte in een verdere teruggang van de bedrijvigheid en in een voortgaande vermindering van de wereldhandel, heeft de rente op de kapitaal markt in Nederland niet ongemoeid gelaten. Handhaafde de lange- termijn-rente zich in de eerste maanden van 1975 nog op een stabiel niveau, in het midden van het jaar daalde de rente tot een peil van 8,25 De meer optimistische verwachtingen omtrent het aantrekken van de wereldconjunctuur, zorgden vervolgens weer voor een stijging van de rente. Nadat echter duidelijk was geworden, dat, zeker in Nederland, niet op korte termijn op een verbetering van de

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1975 | | pagina 13