Bij het overleg in de Ondernemingsraad ontwikkelt zich geleidelijk een vrucht bare dialoog. Ook dit jaar vergden de bij het concern getroffen pensioenvoorzieningen belangrijke bedragen aan backservice, mede ten gevolge van een nadere aan passing van de maximum pensioen grondslag aan het gestegen salarisniveau. Met betrekking tot de ingegane pensioenen werd besloten deze, zolang zich aanmerkelijke prijsstijgingen doen gelden, jaarlijks met een vast percentage te verhogen; een en ander op basis van de mogelijkheden, welke een rente- dekkingssysteem het pensioenfonds in deze biedt. De directeuren van onze kantoren te Amsterdam en Groningen, de heren H. van Manen en Mr. A. H. Koning, hebben in het verslagjaar hun functies neergelegd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd; wij willen hun gaarne dank zeggen voor het aandeel dat zij hebben gehad in de groei van ons bedrijf. Met ingang van 1 september 1973 werd de heer H. C. M. Hoppenbrouwers tot directeur benoemd van ons kantoor te Amsterdam, terwijl de heer J. G. Kruijt per 1 januari 1974 met de leiding van het kantoor te Groningen werd belast. De heer G. Boer werd aangesteld als beheerder van het kantoor, dat wij in september 1973 in Utrecht hebben geopend. Organisatorisch zal deze vestiging ressorteren onder ons kantoor te Amsterdam. Financiële verslaglegging en bedrijfsresultaten De wijze van opstellen en presentatie van de financiële verslaglegging onder ging - behoudens de hieronder toe gelichte afzonderlijke vermelding van de fiscale claim - geen verandering ten opzichte van die over het boekjaar 1972. De gestegen productie van hypothecaire leningen, alsmede de ontwikkeling van de rente, leidde in 1973 opnieuw tot een stijging van het interest- en provisiesaldo en wel met f7 miljoen ten opzichte van het vorige boekjaar. Deze stijging overtrof, ondanks een belangrijke toename van de backservice voor pensioenen, de kostenstijging ruimschoots, zodat het brutoresultaat toenam van f 18,4 miljoen in 1972 tot f23,5 miljoen in 1973. Van de meerdere winst is circa f2,2 miljoen nodig voor hogere vennoot schapsbelasting, terwijl aan de reserve voor algemene risico’s f 0,4 miljoen meer werd toegevoegd. De netto winst steeg met f 2,5 miljoen of f 134,per aandeel. Aan de open reserves werd f7,8 miljoen (1972: f 5,4 miljoen) toegevoegd. De winstuitkering zal als gevolg van de dividendstop slechts een geringe wijziging door volstortingen op aandelen onder gaan. De winst vóór belasting van de vastgoed- maatschappijen en andere diversificaties bedroeg f 5,9 miljoen tegenover f7 miljoen in 1972. Het achterblijven van het resultaat in deze sector vindt zijn oorzaak in het ongunstige beursklimaat, waarvan het effectenbedrijf de gevolgen ondervond. De resultaten vóór belastingen van de andere deelnemingen stegen met f 1,5 miljoen tot f5,8 miljoen. De bij verkoop van vastgoed uit de exploitatiesector behaalde boekwinst ad f9,7 miljoen werd toegevoegd aan de vervangingsreserve. Daartegenover werd ten laste van deze reserve een bedrag van 12

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1973 | | pagina 14