Verslag van de raad van bestuur Inleiding Uit de kerncijfers heeft U kunnen con cluderen, dat 1973 voor ons bedrijf een gunstig jaar is geweest. Wij betreuren het, dat wij dit niet in een hogere dividenduitkering tot uitdrukking mogen brengen. De nieuw opgetreden regering, die spreiding van welvaart nastreeft werd in de laatste maanden van 1973 vrij plotseling geconfronteerd met het feit, dat wij in een schaarste- economie zijn beland. Men kan er begrip voor opbrengen, dat in deze omstandigheden pas op de plaats wordt gemaakt. De economie moet zich aan de gewijzigde marktomstandigheden aanpassen. Uitschakeling van het markt mechanisme door blijvend ingrijpen in de prijsvorming zal echter in een schaarste- economie ernstige gevolgen kunnen hebben. Het is de taak van de ondernemer zijn koers te bepalen bij wisselende omstandigheden. De overheid dient voor alles - en zeker in deze tijd van vele onzekerheden - voor een goed onder nemersklimaat zorg te dragen en zich derhalve ervoor te hoeden extra on zekerheden te scheppen. Ons bedrijf, dat zijn voornaamste activiteiten heeft in de financiering van vastgoed, wordt met een aantal van deze extra onzekerheden geconfronteerd. Men moet zich afvragen, waarom door deze regering wordt afgeweken van een gepland huurbeleid op langere termijn, waarvan huurharmonisatie en -liberalisatie een integrerend deel vormen. Op het door vorige regeringen toegezegde lange termijnbeleid hebben de beleggers hun investeringsbeslissingen in de woning bouw genomen. Het niet continueren van deze toezeggingen geeft onzekerheid en heeft consequenties voor de waarde van vastgoed, werkt onbillijk en markt verstorend. Grote onzekerheid wordt eveneens geschapen door de Wet Selectieve Investeringsregeling. Afgezien van vele andere bezwaren moet het toch duidelijk zijn, dat de heffing verstorend werkt ten aanzien van de waarde van bestaand en te bouwen vastgoed. Ten slotte willen wij nog noemen de verwarring ver wekkende uitspraak van bewindslieden, dat de hypotheekrente niet meer fiscaal aftrekbaar zou behoren te zijn. Wij wachten nu met spanning af wat de uit komsten van de studie zijn, die thans over de al of niet aftrekbaarheid van rente op schulden gemaakt wordt. Deze extra onzekerheden maken het bepalen van de koers voor de toekomst bijzonder moeilijk. Op welk terrein moet men expanderen en waar dient men de pas in te houden. Op het gebied van het vastgoed moet in deze tijd van verminderde en zelfs stagnerende economische groei bij de realisatie van projecten ermede rekening worden gehouden, dat de verkoop respec tievelijk verhuur onder druk komt te staan en-eventueel in sommige gevallen tot tijdelijke leegstand zal kunnen leiden. In de exploitatiesfeer worden de mogelijk heden thans ongunstig beïnvloed’door de huurmatigende maatregelen, die de regering op grond van de machtigingswet heeft genomen. Ons beleid zal in 1974 dan ook ten principale gericht zijn op consolidatie van ons hoofdbedrijf en de in de afgelopen jaren verkregen diversificaties. Op grond van de spreiding’van activiteiten en het selectiebeleid in de vastgoedinvesteringen menen wij dat ons bedrijf, ondanks de gesignaleerde onzekerheden, de toekomst met vertrouwen tegemoet kan zien. 9

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1973 | | pagina 11