Verslag van de raad van bestuur Inleiding In het afgelopen jaar werd duidelijk dat onze nationale economie als gevolg van de voortdurende kostenstijgingen geleidelijk is dol gedraaid. Van de ruim 6 miljard, die de rijksoverheid in 1972 meer gaat uitgeven, is 5-J miljard uitsluitend het gevolg van kostenstijging. Bij het Nederlandse bedrijfsleven leidt de kostenstijging tot een bedreiging van de rentabiliteit, waaraan ieder bedrijf op zijn wijze en binnen de gegeven mogelijk heden tracht te ontkomen. Afwenteling van de verhoogde kosten in de prijs van het geproduceerde goed of van de geboden dienst, verdere expansie, schaalvergroting door fusie of samenwerking, diversificatie en vergroting van efficiency, zijn de aangewezen methodieken, wil men al thans blijven voortbestaan. Vóór alles zal een grote flexibiliteit vereist blijven, waarbij niet alleen een antwoord op de situatie van vandaag moet worden gegeven, maar in het bijzonder de toekomstverwachtingen in het beleid moeten zijn weerspiegeld. Ons beleid is vóór alles gericht op een evenwichtige groei. Om deze redenen streven wij niet naar een maximale uitbreiding van de hypothecaire portefeuille. Een ongeremde uitbreiding van de aangetrokken middelen met hoogrentende pandbrieven, zou bij een afzwakking van de conjunctuur tot een situatie kunnen leiden, waarin het verschil in omloopsnelheid tussen de uitgezette en aangetrokken middelen een wezenlijke aantasting van het bedrijfsresultaat tot gevolg zou hebben. Door een beleid van diversificatie te voeren, bezitten wij de mogelijkheid om ons in deze periode, al of niet in 10 samenwerking met derden, te richten op de verwerving van onroerend goed met een stijgende verwachtings- waarde. Ook bij een terugval van de conjunctuur mag hierdoor een groeiend rendement worden verwacht. Door ons beleid zijn wij tevens in staat tot selectie en vergroting van de efficiency. Het in de hand houden van de kosten van het apparaat vinden wij hierbij één van de belangrijke doelstellingen. Aan het streven tot verdere efficiency hebben wij mede uitdrukking gegeven door het opstellen van een programma tot automatisering van de administratie, waarvan het eerste deel in het afgelopen jaar operationeel is geworden. Uiteraard zijn de overhead-kosten van een computer systeem hoog, zodat kostenbesparingen eerst op langere termijn - en wel naarmate de bezettingsgraad van de apparatuur toeneemt - kunnen worden gerealiseerd. Naast deze kostenbesparingen verwachten wij van de auto matisering een verdieping en een versnelling van de informatiestroom, die voor het formeren van een bedrijfsbeleid in toenemende mate is vereist. Het financieringsbedrijf In het kader van een verdere diversificatie werd medio 1971 door ons een belang genomen in Van Haften Co. N.V. Gezien ons regulier beroep op de open kapitaal markt, achtten wij het gewenst een participatie te bezitten in een gerenommeerd commissionairshuis als Van Haften Co. N.V. In de eerste helft van 1971 vertoonde de rente op de

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1971 | | pagina 14