Verslag van de Raad van Bestuur In de loop van het boekjaar overschreed onze hypothecaire portefeuille het bedrag van i mil jard, een mijlpaal die tot bezinning aanleiding geeft. Hoewel de groei van de hypothecaire porte feuille niet de enige indicatie is voor de ontwikke ling van ons concern, achten wij het bereiken van deze mijlpaal een goede reden voor een korte terug blik. Na een periode van geleidelijke groei betekende het tijdvak van 1930 tot 1955 voor de bij ons concern aangesloten banken een lange periode van betrek kelijke stilstand. Gedurende deze tijd had zich in het hypotheekbankwezen een grote concentratie voltrokken, een proces dat in andere bedrijfstakken veelal later plaatsvond en thans nog volop aan de gang is. Concentratie kan om velerlei redenen geschieden. Bij de hypotheekbanken was kostenbesparing de voornaamste drijfveer, volledig gelijksoortige be drijven gingen samen. Op deze wijze heeft achter eenvolgens een fusie met de Nederlandsche-, de Algemeene Friesche-, de Rotterdamsche- en de Bataafsche Hypotheekbank plaatsgevonden. Met de overname van de Bataafsche Hypotheekbank in 1955 was de mogelijkheid om door deze vorm van concentratie kosten te besparen vrijwel uitgeput. Na dat j aar zien wij echter ons concern zich belang rijk ontwikkelen. In 1955 bedroeg de hypothecaire portefeuille 250 miljoen, in 1961 werd de ƒ500 miljoen bereikt, in 1963 de 750 miljoen en thans de 1 miljard. Het is interessant na te gaan waaruit de aanmerke lijke groei na een periode van relatieve stilstand te verklaren valt. Was zij het gevolg van externe in de maatschappij gelegen factoren, dan wel het gevolg van een bewuste eigen politiek? Het is duidelijk dat er een verband bestaat tussen de bouwactiviteit en de behoefte aan hypothecair krediet. Uit de toename van de bouwactiviteit valt wel gedeeltelijk, doch niet geheel, de groei van ons bedrijf te verklaren. Daar bepaalde categorieën van bouwactiviteit worden gefinancierd door de overheid, heeft het woningbeleid van de opeenvolgende regeringen consequenties voor de vraag of er al dan niet een grote behoefte aan hypothecaire kredieten bestaat. Daarnaast hebben wijzigingen in de kapitaalrente belangrijke gevolgen voor de waarde van onroe rend goedomdat de grootte van de hypothecaire kredieten op deze waarde is afgestemd, zal een ver hoging van de kapitaalrente tot een daling van de waarde van onroerend goed en derhalve tot een vermindering van het hypothecaire krediet leiden. De particuliere bouwactiviteit zal bij een verhoging van de kapitaalrente eveneens worden afgeremd. Zo valt de vermindering in de groei van de hypo thecaire portefeuille van ons bedrijf over de laatste 5 jaar in vergelijking met de daaraan voorafgaande jaren in belangrijke mate te verklaren uit de her haalde ontwrichting van de kapitaalmarkt ten ge volge van overbesteding. Op grond van deze externe oorzaken zou de groei van onze hypothecaire portefeuille nimmer derge lijke vormen hebben aangenomen, indien zich daarnaast niet een wezenlijke wijziging in onze uit- zettingspolitiek had voltrokken door een veel ac tiever marktbeleid. Dit actieve marktbeleid kwam tot uiting in een steeds grotere verscheidenheid van vormen bij onze krediettransacties; hiermede beoogden wij zonder risicoverhoging aan de gevarieerde behoeften, die bij geldnemers bestonden, tegemoet te komen. Door uiteindelijk ook ‘sale and lease back-trans- acties’ met velerlei modaliteiten in ons programma op te nemen werd een laatste uitbreiding gegeven INLEIDING 13

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1968 | | pagina 15