mingsrecht” geopperde wenselijkheid om aan com missarissen - dus aan buiten de dagelijkse bedrijfs- gang staande personen - een medebesturende functie te geven zet niet alleen de klok terug, maar is bepaald onjuist, omdat het ernstig afbreuk doet aan de slagvaardigheid van de onderneming. Wij zijn overtuigd van de grote waarde van het com missariaat voor een bedrijf. De functie vertoont vele aspecten, waarvan wij als voornaamste de controle rende en de adviserende noemenzij kan eerst goed tot haar recht komen, indien de commissarissen een totale informatie krijgen over de essenties van het beleid, zoals dit wordt gevoerd. Op deze wijze wordt een gezonde dualiteit tussen bestuur en commissariaat verkregen, waarbij ieder orgaan haar eigen verantwoordelijkheid heeft en waarover zij rekenschap moet afleggen aan de ver gadering van aandeelhouders. Het in genoemd rap port geopperde denkbeeld de leden van het bestuur te laten benoemen en ontslaan door het commissa riaat, met uitsluiting van de vergadering van aan deelhouders, miskent ten enenmale de dualiteitsver- houding. Het bestuur zou in dat geval afhankelijk worden van het commissariaat. In ons bedrijf krijgen de commissarissen periodiek en methodisch hun informatie van de Raad van Be stuurdaarnaast ontvangen zij ten behoeve van hun controle-functie de tussentijdse gegevens van de ex terne en interne accountant. Deze laatste heeft sta tutair mede tot taak de Raad van Commissarissen periodiek in te lichten zowel over de gang van zaken in de vennootschap als over het feit, dat de vennoot schap wordt bestuurd conform hetgeen in de statu ten en andere voorschriften is bepaald, waardoor commissarissen zich, mede op deze wijze, een oor deel kunnen vormen over de doelmatigheid en rechtmatigheid van het gevoerde beheer. De verhouding tussen bestuur en werknemers kent naast bovenvermelde bedrijfsmatige ook andere as pecten. Een van de belangrijkste hiervan is het be loningssysteem. Modern ondernemersschap vereist een salarisbeleid, dat is losgekoppeld van inciden tele vraag- en aanbodsverhoudingen op de arbeids markt. De zorg voor de werknemer dient zich hier bij niet alleen te concentreren op de tijd, dat hij in het bedrijf werkzaam is, maar dient zich tevens uit te strekken tot de tijd dat hij niet meer in het arbeids proces is opgenomen. Wij hebben derhalve ge meend dit jaar, nu de bedrijfsresultaten dit mogelijk maken, de samenstelling van het salarispakket aan zienlijk te moeten wijzigen. De pensioengrondslagen werden hierbij aan het nieuwe systeem aangepast. Door deze wijzigingen is een belangrijke verbetering in de oudedagsvoorziening aangebracht. Hiernaast werd aan reeds gepensioneerden een pensioen- verhoging toegekend. De sterke rentestijging van de laatste jaren heeft de resultaten van ons bedrijf in uiteenlopende op zichten aanmerkelijk beïnvloed. De passieve financiering was een onderwerp van voortdurende zorg. Nadat op 20 januari 1967 de afgifte van 7 kortlopende pandbrieven werd ge staakt, doordat de kapitaalmarkt een wat gunstiger beeld ging vertonen, gaven wij in de periode van 19 juni tot 28 juli 1967 6|% kortlopende pand brieven af; op 31 juli 1967 waren wij genoodzaakt met 6f kortlopende pandbrieven uit te komen, waarmede wij tot het einde van het jaar in de markt bleven. In 1967 namen wij voor130.000.000,— aan schuldbekentenissen en pandbrieven uit de markt op, terwijl wij voor een bedrag van 79.000.000,- aan pandbrieven en schuldbekentenissen aflosten. DE BEDRIJFSONTWIKKELING !9

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1967 | | pagina 24