turbulente ontwikkelingen tot op heden weinig de bacles heeft vertoond. Eensdeels is dit te danken aan het door velen betoonde ondernemersschap, waar door zij tijdig - toen moeilijker tijden in aantocht waren - voorzichtigheid hebben betracht. Ander deels moeten wij ons wel realiseren, dat vele bou wers stroppen hebben opgevangen. In bepaalde ge vallen werd onroerend goed met verlies verkocht, hetgeen een directe aantasting van het eigen ver mogen betekende, in andere gevallen werden ver liesgevende objecten in eigen - zij het onrendabele exploitatie genomen, teneinde de verhezen over een langere periode te kunnen uitsmeren. Wanneer zulk een onderneming solide gefinancierd is, behoeft dat niet tot betalingsmoeilijkheden te leiden, maar het betekent wel een intering op het eigen vermogen. In sommige gevallen lopen zulke verliezen nog door, omdat renteverliezen doorgaan zolang gereed on roerend goed geen kopers kan vinden. Het zou ook om deze reden van groot belang zijn dat er weer spoedig enige ontspanning op de kapitaalmarkt komt. In tijden waarin de marktrente voor hypotheken hoger ligt dan de op aflosbare hypothecaire lenin gen verschuldigde rente, zullen de rentebaten een stijging ondergaan. In de omgekeerde situatie on dervinden zij een daling; tegen deze achtergrond bekeken is het begrijpelijk dat onze inkomsten uit interest belangrijk zijn gestegen. Wij zijn ons er echter van bewust, dat dit grotendeels aan genoem de externe factor moet worden toegerekend. Aan gezien de waarde van onroerend goed daalt bij een stijging van de kapitaalrente, en een dergelijke da ling vergezeld gaat van een verminderde vraag naar onroerend goed, had de ontwikkelings- en exploitatiesector van ons bedrijf de wind tegen. Hoewel wij het j aar 1966 wat de financiële resul taten van ons gehele concern betreft als een gunstig jaar kunnen aanmerken, staan wij toch op het stand punt, dat de vertraging, die in de groei is ontstaan, een ernstig verschijnsel is. Wij hebben deze ontwik keling reeds zien aankomen in ons vorig jaarver slag hebben wij onze beduchtheid daarover uitge sproken - en erop gereageerd met een temporisering van onze ontwikkelingsplannen. Een financieel krachtige ontwikkelings- en exploi tatiesector blijven wij voor een doeltreffende func tionering van ons hoofdbedrijf van groot belang achten. Juist terwille van een evenwichtige groei op langere termijn zijn daarom in onze dochtermaatschappij n.v. Gemeenschappelijk Eigendom’ voorzienin gen getroffen door zowel de winst behaald bij ver koop van onroerend-goed-bezit als de bedrijfswinst geheel te reserveren. Ook in ons hoofdbedrijf hebben wij gemeend een krachtige reserveringspolitiek te moeten blijven voeren in de wetenschap, dat de baten over 1966 het werkelijke beeld flatteren. Naast het treffen van de wenselijke financiële voor zieningen hebben wij eveneens een wijziging in onze organisatie doorgevoerd, die in de aan Uw vergade ring voor te leggen statutenwijziging is belichaamd. Het hoofddoel van deze statutenwijziging is het creëren van directies over de verschillende bedrijfs sectoren met als overkoepelend orgaan een raad van beheer, gevormd uit de bestaande centrale directie; als toezichthoudend college gaat uitsluitend een HYPOTHEKEN ƒ956.000.000,— BEDRIJFSONTWIKKELING STATUTENWIJZIGING

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1966 | | pagina 23