dergelijk beleid. Een werkelijke oplossing kan alleen maar tot stand komen, indien gestreefd wordt naar economisch verantwoorde huren, waarbij de be staande subsidiepolitiek snel wordt afgebroken. Een deel van toekomstige loonsverhogingen, die uit pro- duktiviteitsvermeerdering zouden moeten ontstaan, dient vóór alles aangewend te worden voor afbraak van de subsidies, die thans door overheid en huis- exploitanten, in de vorm van een te lage huur, wor den gegeven. Op deze wijze zal de woningnood worden bestreden en de consumptie worden ingetoomd, waardoor de macro-economische mogelijkheden op een adequate wijze kunnen worden verdeeld tussen de collectieve en de private sector. De schaarste en duurte op de kapitaalmarkt heeft een kille wind door de markten voor onroerend goed doen waaien. De gehele onroerend-goed-markt werd daardoor gedrukt, het prijspeil was in het alge meen gedeprimeerd ende verkopen liepen trager. Dit loopt echter sterk uiteen naar sectoren. In de Rand stad valt de situatie in de verkoop van courante, moderne, economisch gebouwde, op de eisen des tijds en de plaatselijke behoeften ingestelde wonin gen voor zelfbewoning en courante bedrijfspanden over het geheel genomen nog wel mee, althans in vergelijking met veel zwakkere sectoren. Onder deze laatste zijn te noemen: oudere panden, die minder op de huidige behoeften zijn ingesteld of die hoge onderhoudslasten meebrengen, streken in het land, waar het woningtekort is ingehaald en nieuw gebouwde incourante panden. In het afgekoelde klimaat op de markt voor onroerende goederen zijn enkele onroerend-goed-ondernemingen gesneuveld. Het is echter opvallend, dat in het algemeen de on- roerend-goed-wereld bij een jaarproduktie aan ge bouwen van rond ƒ6 miljard en bij een personeels bezetting van meer dan 150.000 man onder deze Voortschrijdende 12-maands gemiddelden van begonnen en vol tooide woningen* in opdracht van particulieren en van Rijk, Gemeenten en Woningbouwverenigingen. Bron: C.B.S. •van 1959 af inclusief bijzondere wooneenheden en boerderijen. In opdracht van Rijk enz. begonnen voltooid particu lieren aantal woningen ultimo juni ’56 MARKT VAN ONROEREND GOED !5

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1966 | | pagina 22