.A. heden het overheidsbouwprogramma onvermin derd voortgaat is de particuliere woningbouw al aan het inkrimpen. Bij spanningen op een vrij functionerende kapitaal markt komen dus in feite de private investeringen toch al meer onder druk te staan dan de overheids investeringen. Juist in zulk een situatie moeten de private investeringen beschermd worden tegen een neiging van de Overheid een te groot deel van de nationale besparingen in beslag te nemen. De mogelijkheid bestaat dat regulering van de kapitaalmarkt wordt aangewend om een prefe rentiële positie te creëren voor de financiering van overheidsinvesteringen dan wel om een verho ging van de rente tegen te gaan. Een preferentie van overheidsinvesteringen via de kapitaalmarkt af te dwingen achten wij apert on juist. De stijging van de rentevoet is daarnaast een natuurlijke rem op een verdere overspanning. Onze economie is in bepaalde opzichten toch al wat ver stard door het streven naar constant hoge werkge legenheid, voortdurende verhoging der lonen en zoveel mogelijk stabilisatie van het prijspeil. De kapitaalmarkt wordt hierdoor bij uitstek het stoot kussen dat fluctuaties in de conjunctuur moet op vangen en tegelijk als regulator van die economie moet optreden. De conjunctuurstabiliserende in vloed van hoge rente in tijden van overbesteding en van lage rente in tijden van onderbesteding is hierdoor belangrijker dan ooit geworden. Een waarschuwing tegen de gevaarlijke illusie dat 17 Voortschrijdende 12-maands gemiddelden van begonnen en vol tooide woningen* in opdracht van particulieren en van Rijk, Gemeenten en Woningbouwverenigingen. Bron: C.B.S. *van 1959 af inclusief bijzondere wooneenheden en boerderijen aantal woningen 2000 tü ultimo juni ’55 In opdracht van Rijk enz. begonnen voltooid particulieren

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1965 | | pagina 24