Statutenwijziging Op verscheidene punten ondergingen onze statu ten een modernisering. De leeftijdsgrenzen voor le den van de commissie van toezicht en directeuren werden verlaagd. De tantièmeregelingen werden in dier voege gewijzigd dat de winstaandelen niet meer beïnvloed worden door kapitaalsuitbreiding, wijze van reservering en aantal winstgerechtigden, doch uitsluitend bepaald worden door het uitgekeerde dividend. Vanuit dezelfde gedachte werd de liquidatiebepa- ling gewijzigd, zodat thans uitdrukkelijk is vastge steld dat het liquidatiesaldo geheel aan aandeel houders toekomt. De statutaire bepaling omtrent het maximum aan vreemd vermogen - pandbrieven en onderhandse leningen - dat de bank mag opnemen in verhou ding tot het bedrag van haar eigen vermogen werd verruimd, in dier voege dat deze statutair toegela ten maximumverhouding van 15 op i werd ge bracht naar 25 op 1Deze verruiming vloeit voort uit de groei van het hypotheekbankbedrijf. Ten tijde van de oprichting van de eerste hypotheek banken tegen het einde van de vorige eeuw was hy- potheekverlening in de huidige institutionele vorm nog onbekend en moest het hypotheekwezen nog zijn vorm vinden en zijn functie en waarde bewij zen. Bij de oprichting van de in den beginne veelal plaatselijk werkende kleine hypotheekbanken werd voor de verhouding van vreemd en eigen vermogen een maximum van 1 o op 1 aangenomen en als sta tutaire bepaling vastgelegd. Bij deze eerste hypo theekbanken ontbrak nog de ervaring, ontbrak nog een inspectie- en een kredietbeoordelingsapparaat, terwijl de concentratie van de kredietgeving op een klein deel van ons land het bedrijf en de kre dietportefeuille gevoelig maakte voor de specifieke ontwikkeling van de betrokken streek. Sindsdien is het hypotheekbankbedrijf veel sterker geworden door de concentratie in een klein aantal grote lan delijke hypotheekbanken, die behalve over veel er varing en een landelijk overzicht ook beschikken over een uitgebreid en beproefd apparaat voor kre- dietbeoordeling. In deze grote landelijke hypotheek banken is de spreiding van de kredietportefeuille in vele opzichten - naar plaatsen, naar aantal en soor ten objecten en naar aantal en soorten debiteuren - ook veel groter geworden. Door de groei van de hy pothecaire portefeuille werd het noodzakelijk het statutaire verhoudingsgetal te verhogenenige j aren geleden werd het naar 15 op 1 gebracht, bij de laat ste statutenwijziging naar 25 op 1De betekenis van deze bepaling is niet groot, omdat de soliditeit van een hypotheekbank niet wordt beheerst door de sim pele rekenkundige verhouding tussen vreemd en ei gen vermogen. In werkelijkheid hangt zij af van het gehalte van de kredietportefeuille en van de termijnen, waarvoor de bank het vreemde vermo gen heeft opgenomen. Op het laatste punt is ons beleid steeds geweest, dat de gemiddelde looptijd van onze verplichtingen langer moet zijn dan de gemiddelde looptijd van onze uitzettingen, zodat wij te allen tijde onze verplichte aflossingen zullen kunnen verrichten uit de door onze kredietnemers aan ons verschuldigde aflossingen. Het fundament voor de bescherming van onze geld gevers en dus uiteindelijk ook voor onze aandeel houders - ligt in de statutaire bepaling, dat wij te genover het opgenomen vreemde vermogen ten minste hetzelfde bedrag aan eerste hypothecaire vorderingen en enige statutair daarmede gelijkge stelde vorderingen op derden moeten bezitten. De verruiming van het eerder genoemde statutaire maximum heeft de anomalie weggenomen, dat wij alleen uit hoofde van een statutair voorschrift ons eigen vermogen door een aandelenemissie zouden moeten uitbreiden om in staat te zijn aan de groei ende vraag naar ons krediet te voldoen. De nor male beleidsoverwegingen voor het uitbreiden van het eigen vermogen, wanneer een onderneming een duurzame groei meemaakt, blijven natuurlijk gel den en op grond van zulke overwegingen hebben wij dan ook dit jaar ons aandelenkapitaal door de eerder genoemde emissie uitgebreid. 21

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1963 | | pagina 23