ken wij krediet tot een bedrag van maximaal 90 van de waarde van het onderpand, met dien ver stande dat wij de eventuele risico’s van de top boven het bedrag dat volgens gebruikelijke normen als eer ste hypotheek in aanmerking komt, door garanties van derden dekken. Op het gebied van bedrijfspandenfinanciering kun nen wij, mede door de samenwerking met de N.V. Gemeenschappelijk Eigendom”, thans alle moge lijke vormen bieden. Wij noemden in ons vorige ver slag reeds de saleleaseback, een vorm, waarbij de financier het pand voor zijn rekening laat stichten, naar de wensen en inzichten van de gebruiker, en hem dit pand tezelfdertijd op een lange termijn voor een vaste jaarhuur verhuurt. Er zijn in samenwer king met onze onroerend-goed-maatschappij nog verschillende andere mogelijkheden om de finan ciering van bedrijfspanden zodanig te regelen, dat de investering van de gebruiker zeer beperkt kan blijven. Dezelfde samenwerking maakt het ook mo gelijk de financiering en exploitatie van personeels- woningen van ondernemingen over te nemen. Hiermede hebben wij het assortiment van de dien sten, welke wij voor onroerend-goed-financiering kunnen bieden, aan de eisen van de tijd aangepast. Het ligt echter niet in onze bedoeling voorshands een grote uitbreiding te geven aan onze activiteiten op deze nieuwe gebieden. Kapitaalmarkt Aan het einde van het j aar kwam de kapitaalmarkt in beweging. In het begin was zij nog rustig en er was zelfs sprake van een zekere conjuncturele ont spanning. In het najaar echter trad, in het zicht van forse loonsverhogingen, een plotselinge verandering op. Mede onder invloed van vooruitzichten op een belangrijke verslechtering van onze betalingsbalans trok de rente aan. Het verschil in rentestand aan het begin en aan het einde van het j aar wordt ge- illustreerd door het feit, dat in het begin van het jaar staatsleningen nog sterk werden overte- kend, terwijl de in november tegen 4 uitgegeven staatslening geen succes werd en eind december 99% noteerde. Van binnenlandse particuliere zijde werd in 1963 een beroep op de obligatiemarkt gedaan voor 251 miljoen (v. j. ƒ529 miljoen); ons aandeel hierin bedroeg ƒ99,2 miljoen of 40% (v. j. ƒ80 miljoen of *5 De overheid nam in 1963 op de obliga tiemarkt f 1.523 miljoen op, hetgeen aanmer kelijk meer bedroeg dan het cijfer van het voor gaande jaar ad ƒ595 miljoen. In totaal werd een beroep gedaan op de obligatiemarkt tot een be drag van ƒ1.777 miljoen (v. j. 1.354 miljoen), waarin ditmaal buitenlandse emissies vrijwel geen aandeel hadden (v. j. ƒ230 miljoen). Pandbrieven en schuldbekentenissen Nadat op 28 december 1962 een aanvang was ge maakt met de uitgifte van pandbrieven tegen een koers van 99^ welke koers op 8 januari 1963 werd verhoogd tot 99!% - werd deze uitgifte op 28 januari gestaakt. Op 1 mei werden 4i% pandbrieven verkrijgbaar gesteld; voor uitgifte tegen een koers van 99^%, voor conversie van per 1 juni uitgelote pandbrieven tegen een koers van 99J Op 1 juni werd die uitgifte gestaakt en werden 4^% pandbrieven a pari afgegeven. Nadat de koers op 29 juni was verhoogd tot ioo|%. daalde deze via 100 op 23 september tot 99 op 16 oktober, waarna op 24 oktober de uitgifte werd gestaakt, behalve voor conversie van op 1 december uitgelote pandbrieven. De koers van de 4j pandbrieven, die met ingang van 24 oktober pari werden uitgegeven, werd op 18 november verlaagd tot 99%, terwijl de uitgifte op 18 december werd gestaakt. Het werd steeds duidelijker, dat de rente zich naar 5% ontwikkelde; l8

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1963 | | pagina 20