r7 moeten voldoen om dan nog in waarde met de nieuwbouw van de toekomst vergelijkbaar te blijven. Over het geheel genomen zijn de prijzen van vrije woon- of bedrijfsruimten in ons land de laatstejaren aanzienlijk gestegen. Ook in dat opzicht is Neder land geen goedkoopte-eiland meer. Terwijl een Amerikaan te kust en te keur comfortabele wonin gen met een grote tuin voor 20.000 kan uitzoeken, moet een Nederlander voor het kopen van een wo ning met evenveel ruimte en comfort zeker meer dan 75.000 betalen. De huren voor supermarktruimten in woonwijken liggen in West-Duitsland, Nederland en de Verenigde Staten vrijwel op hetzelfde niveau in de orde van 60 per m2 brutovloer per j aar. De huren voor moderne grote kantoorruimten op cen trale stand in steden van omstreeks een miljoen in woners liggen in Duitsland in de orde van DM 80 110, in Engeland in de orde van£ 8 11, in Ne derland in de orde van 70 90 per m2 vloer per jaar, en lopen dus ook niet ver uiteen. Deze verge lijking is slechts ruw, maar zij geeft toch wel de in druk dat onze onroerend-goed-waarden in de vrije markt niet lager zijn dan in andere landen. Met name ten aanzien van bedrijfs- en recreatiegebou- wen blijft dan ook een aanmerkelijke voorzichtig heid geboden bij de beoordeling van hun waarde op langer zicht, die wel eens lager zou kunnen lig gen dan hun huidige prijzen in een marktsituatie met uitgesproken schaarste. Bij de prijzen, welke thans voor reeds bestaande ge bouwen soms worden betaald, wordt nog weinig re kening gehouden met de in die objecten reeds aan wezige veroudering. De prijzen voor oudere gebou wen liggen thans dicht bij die voor moderne nieuw bouw, hetgeen in een situatie van gebouwenschaars- te niet onverklaarbaar is. Wanneer men echter thans onroerend goed aankoopt, dient men zich terdege te realiseren, dat deze objecten in de toe komst het karakter van verouderde percelen zullen krijgen en dan in alle waarschijnlijkheid in waarde zullen dalen in vergelijking met latere nieuwbouw. De aankoop van een pand voor eigen gebruik of voor belegging kan, bij weloverwogen selectie van een object dat qua ligging, afmetingen en indeling aan de eisen van de toekomst beantwoordt, verstandig zijn. Met enig waardeverlies door veroudering zal men in elk geval rekening moeten houden, evenals met de mogelijkheid, dat de bouwkosten later zullen dalen. Deze belegging belooft enerzijds niet meer dan een matig rendement, maar anderzijds wel een zekere mate van bescherming tegen inflatie. Het zou echter onredelijk zijn te verwachten dat onroerend goed een betere inflatiebescherming zou bieden dan belegging in aandelen of in schilderijen of in goud. De reële waarde van gebouwen zal in elk geval door slijtage verminderen. De gedachte, dat er met be legging in onroerend goed op lange termijn naast een matig rendement ook nog in principe vermo- genswinsten te verwachten zouden zijn, berust naar onze vaste overtuiging op een misvatting. Het ge ven van een hoog rendement en het opleveren van vermogenswinst zijn twee verschillende eigenschap pen die bij elk vermogensobject, dus ook bij onroe rend goed, niet verenigbaar zijn. Tegen de achtergrond van deze uiteenzetting van onze inzichten laat het zich begrijpen, dat wij bij de waardebeoordeling van onze onderpanden niet bereid zijn de recent betaalde aankoopprijzen, noch de stichtingskosten, als uitgangspunt voor de toe komstwaarde zonder meer te aanvaarden en onaf hankelijk daarvan, met inachtneming van taxaties van buitenstaanders en het oordeel van ons lande lijke inspectieapparaat, de blijvende waarde veel al lager aanslaan. Het vervult ons wel met zorg, dat vele op het gebied van onroerend-goed-beleg- ging onervarenen hun oordeel te veel laten beïn vloeden door incidentele winsten, welke in de laat stejaren in onroerend goed in een opgaande markt zijn gemaakt, en op die basis de aantrekkelijkheid van belegging in onroerend goed overschatten. Het assortiment van onze diensten Naast ons traditionele krediet op basis van eerste hypotheek heeft de financiering van het zogenaam de eigen woningbezit voor eengezinshuizen en flats een grote plaats ingenomen. Zoals bekend verstrek-

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1963 | | pagina 19