Verslag van de directie over liet boekfaar 1963 Algemeen overzicht De voortdurende spanning op de arbeidsmarkt, met een daaraan gepaard gaande snelle en ongekende stijging van het loonniveau, heeft in ons land gelei delijk het psychologisch klimaat voor een totale over spanning geschapen. De loonexplosie, waarbij het criterium produktivi- teitsverhoging uit het oog werd verloren, zal in dit jaar een belangrijk tekort op de betalingsbalans, met de daaruit voortvloeiende spanningen op de kapitaalmarkt, veroorzaken. Daar de oorzaak van de sterke en snelle stijging van loon- en rentevoet in hoofdzaak een conjuncturele is, valt te verwachten dat op korte termijn de vraag naar goederen waarin veel arbeid en kapitaal is ge accumuleerd - dus met name de bedrijfsgebouwen- in belangrijke mate zal afnemen. Enige fiscale maat regelen, zoals de schorsing van de vervroegde af schrijving en van de investeringsaftrek op investe ringen na 31 januari 1964 in gebouwde eigendom men, zullen nog eens extra remmend werken. De stijging van de welvaart heeft in het afgelopen jaar de vraag naar woon- en bedrijfsruimten, even als die naar gebruiksartikelen doen toenemen. Op de markt van woon- en bedrijfsruimten is door ve lerlei overheidsingrijpen het prijsmechanisme gro tendeels uitgeschakeld. De spanningen die hierdoor ontstaan, ontladen zich op dat beperkte segment van de totale onroerend-goed-markt, waar vrije of vrij komende woon- of bedrijfsruimte wordt aangebo den. Gezinnen en bedrijven die een dringende be hoefte hebben aan direct beschikbare ruimte, blij ken bereid en in staat te zijn hiervoor grote finan ciële offers te brengen. Dit heeft geleid tot oneven wichtig hoge prijzen voor vrije woon- en bedrijfs ruimte, althans in het westen en in het midden van ons land. De onevenwichtigheid blijkt trouwens ook reeds uit de opmerkelijke regionale verschillen. In de randstad Holland is de premie, die een koper voor vrij te betrekken woon- of bedrijfsruimte betaalt boven de beleggingswaarde van een verhuurd pand, thans hoog, terwijl dit prijsverschil onder meer in het noorden van ons land en in Zeeland veel ge ringer is. De grote bouwactiviteit deed de totale be hoefte aan hypothecair krediet weer verder toene men. Wij konden onze kredietportefeuille dan ook met netto 104,7 miljoen uitbreiden. Het woonbeleid In de afgelopen j aren hebben wij bij herhaling ver klaard, dat de in ons land gevolgde huurpolitiek in belangrijke mate de oorzaak vormt voor het voort bestaan van een woningnoodsituatie op een mo ment, dat er landelijk gezien geen sprake meer is van een woningtekort. Het in het verslagjaar opge treden kabinet heeft de opheffing van de woning nood als eerste opgave gesteld en streeft thans naar de opheffing daarvan, zo mogelijk in 1970. Inmiddels werd bekendgemaakt, dat de regering een zeer bescheiden huurverhoging van 1 o voor het grootste deel van het woningbezit wil doorvoe ren. Uit de bouwnota en de verdere uitlatingen van de nieuw opgetreden Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid krijgen wij wel de indruk, dat de Minister een open oog heeft voor capaciteits- en

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1963 | | pagina 15