Verslag van de directie over liet boekjaar 1962 Algemeen overzicht Het economisch klimaat in het verslagjaar kan niet door een algemeen geldende formule worden ge karakteriseerd. In de verschillende sectoren van het economisch leven varieerden de vraag- en aanbod- verhoudingen van exceptioneel gunstig tot uitge sproken slecht. Op de woningmarkt overtrof de vraag nog verre het aanbod. Dit wordt, zoals wij in het verleden bij herhaling hebben betoogd, in belangrijke mate ver oorzaakt door de vele onnatuurlijke impulsen die de vraag opschroeven. Directe gevolgen hiervan zijn een sterke stijging van de bouwkosten, zomede een vergroting van de gaping tussen de economische huren, die bij deze bouwkosten zouden passen, en de voor verschillende categorieën woningen ge fixeerde huurniveaus. De opmerking in ons vorig jaarverslag dat er aan wijzingen waren, dat de inhaalvraag als gevolg van de oorlog en de extra vraag veroorzaakt door de in dustrialisatie wel minder werden, maar dat dit ver schijnsel op de bouwmarkt niet direct merkbaar zou worden, is in zoverre bewaarheid, dat mede onder invloed van de hierboven genoemde kunst matige impulsende vraag naar hypothecair krediet groter was dan ooit tevoren. De uitbreiding van onze hypotheekportefeuille hield hiermede gelijke tred. De bruto produktie bedroeg dit jaar 215 mil joen gulden (vorig jaar 182 miljoen gulden). Tot een bedrag van 189 miljoen gulden, of 88%, werd hiervan op woonhuizen gesloten53 hiervan had betrekking op nieuwbouwwoningen. Het woonbeleid Hierboven hebben wij gesteld, dat vele onnatuur lijke impulsen op de vraag naar woningen worden uitgeoefend; deze worden opgewekt door een be leid, dat uitgaat van de begrijpelijke wens ons volk een behoorlijk woongenot te verschaffen tegen een, zijn welstand in aanmerking genomen, acceptabel geacht offer. Bij dit sociale uitgangspunt worden de economische aspecten echter niet voldoende in acht genomen, waardoor een billijke verdeling van de woningvoorraad niet wordt bereikt. Naar onze me ning moet aan een zo efficiënt mogelijke aanwen ding van de bestaande woningvoorraad prioriteit worden gegeven. Dit kan slechts geschieden door een snelle aanpassing van de bestaande - kunst matig laag gehouden - huurniveaus aan het econo misch verantwoorde huurpeilalleen hierdoor wordt de bestaande woningvoorraad één markt en zal de doorstroming onbelemmerd kunnen plaatsvinden.

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1962 | | pagina 15