gelaten, waarbij ƒ537 miljoen werd opgenomen. Het beroep van particuliere zijde op deze markt bedroeg dit jaar ruim 300 miljoen, waarvan ons concern f 43-5 miljoen voor zijn rekening nam, dat is bijna 15%. Van overheidszijde werd ƒ900 miljoen opgenomen tegen 1.674 miljoen in i960. In de eerste negen maanden van dit jaar werd door de overheid onderhands ƒ839 miljoen opgenomen, tegen 932 miljoen in de overeenkomstige periode van i960. Pandbrieven en schuldbekentenissen Zoals in ons vorig jaarverslag reeds werd vermeld, gingen wij op 31 december i960 over tot uitgifte van 4J% pandbrieven tegen een koers van 99!%. In de eerste maanden van het verslagjaar werd deze uitgiftekoers enkele malen verhoogd; op 6 ja nuari tot 100%, op 20 januari tot iooJ% en op 18 februari tot 101%; op 10 maart werd de uit gifte gestaakt. Op 26 oktober gingen wij over tot de uitgifte van 4i% pandbrieven tegen een koers van 100%; op 22 december hebben wij de uitgifte gestaakt. Voor conversie van per 1 december uitgelote pand brieven stelden wij 4!% pandbrieven eveneens te gen een koers van 100% beschikbaar; van deze mogelijkheid tot conversie werd een bevredigend gebruik gemaakt. Hypothecaire leningen In ons vorige jaarverslag hebben wij uiteengezet, dat de traditionele wijze van boeking van hypothe caire leningen, waarbij men aansluit op het juri disch gebeuren, een vertekend beeld van de kapitaal- beweging te zien geeft. Wij menen dat het beste inzicht in het bedrijfsge- beuren wordt gegeven indien men de werkelijke ka- pitaalbeweging volgt. Dit gebeurt door de ontvan gen aflossingen op hypothecaire leningen en de netto plaatsing van pandbrieven en schuldbekente nissen te stellen tegenover de werkelijk uitgeleende bedragen. Op pagina 8 en 9 geven wij hiervan een overzicht. Het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat uiter aard voor produktiecijfers grote belangstelling koes Ook dit jaar was de gemiddelde rente van de nieuw aangetrokken middelen hoger dan de gemiddelde rente van de per ultimo vorig jaar opgenomen be dragen. Mede hierdoor steeg de gemiddelde rente van uitstaande pandbrieven en schuldbekentenissen van 3.8478% ultimo i960 tot 3.9209% ultimo ïgöi. In het verslagjaar bedroeg de plaatsing van pand brieven en de uitgifte van schuldbekentenissen 123.3 miljoen, waarvan 43.5 miljoen pandbrie ven en f 79-8 miljoen schuldbekentenissen. Op 31 december 1961 stond een bedrag van 312.6 miljoen aan pandbrieven en f 183.2 miljoen aan schuldbekentenissen uit, in totaal dus 495.8 mil joen. tert, heeft in zijn maandstatistiek van het finanr.jp- wezen van juni 1961 aandacht aan de in ons vorige jaarverslag opgenomen beschouwing over de nieu we wijze van verslaggeving geschonken. Wij hebben thans de cijfers volgens de nieuwe me thode - waarbij het economisch gebeuren wordt gevolgd gepubliceerd; slechts voor zover dit, in verband met de continuïteit van de in het verleden verstrekte cijfers, nodig is, vermelden wij de cijfers volgens het oude systeem. De vraag naar hypothecair krediet was dit jaar nog groter dan het vorige jaar, hoofdzakelijk als gevolg van de uitbreiding van de woningbouw in de vrije sector. Wij hebben, met behoud van een strenge selectie, getracht zoveel mogelijk aan de vraag naar 20

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1961 | | pagina 22