0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 a 0 0 0 0 verder zou kunnen uitlopen, doch dat de Minister dit wenst te voorkomen, daar een verdere uidoop de verhoudingen in de woningbouw zou verstoren en mogelijk tot overspanning van de gehele bouw markt zou leiden. Voor het gevaar van overspanning van de bouw markt hebben wij begrip. Het valt echter te be treuren dat juist de vrije sector het kind van de rekening wordt ten gevolge van de politieke druk, die, ongeacht de duidelijke richting waarin de reële vraag zich ontwikkelt, vasthoudt aan de na de oor log gegroeide verhoudingen. In deze opvatting vormt de vrije sector in feite, afhankelijk van de bestaande beperkte mogelijkheden van de bouw markt, de sluitpost. Het streven om zoveel mogelijk goedkope wonin gen te bouwen houdt gevaren in. Deze woningen zullen, terwille van de prijs, over het algemeen een betrekkelijk laag woongerief bieden. Dit betekent dat de economische veroudering aanmerkelijk snel ler zal plaatsvinden dan de technische; voor deze woningen zal anders dan voor woningen met een hoger woongerief te zijner tijd geen vervangende vraag bestaan. Bij de bouw van woningen in de vrije sector bleek, dat tegenover de grote vraag eveneens een groot aanbod stond. Bouwondernemers en financiers bleken in nauwe samenwerking zorg te kunnen dragen voor een belangrijke produktie. Het stichten van een woning is in belangrijke mate een daad in de kapitaalsfeer, vandaar dat de overheid bij haar taak om een passende woningvoorziening te be- vorderen, in verschillende regelingen bijzondere aandacht aan de financiering heeft geschonken. Het is daarbij des te opmerkelijker dat, waar de woningwetwoningen geheel door de overheid wor den gefinancierd en de overige gesubsidieerde wo ningen voor een belangrijk deel worden gefinan cierd tegen een garantie van de overheid, de bouw in de vrije sector zonder enige steun van de overheid plaatsvindt. Ook onze instelling heeft in het afgelopen jaar een belangrijke bijdrage geleverd voor de financiering van de woningbouw in de vrije sector. Door een grote mate van variatie in de financieringsmogelijk- heden, die wij in de afgelopen jaren hebben ge creëerd, konden wij zonder grotere risico’s te lopen aan de gebleken vraag naar financiering voldoen. Kapitaalmarkt Evenals in 1959 en i960 kenmerkte de kapitaal markt zich in 1961 door zijn stabiliteit. Gedurende het jaar trad weliswaar een kleine rentedaling op, doch deze was aan het eind van het jaar weer tot staan gekomen. De besparingen bleven zich op een hoog niveau be wegen. Het spaaroverschot bij spaar- en boeren leenbanken was nog hoger dan in de voorafgaande jaren, het spaaroverschot bij de algemene banken bleef daarentegen achter bij i960. De produktie van de levensverzekeringmaatschap pijen bleef stijgen, gedurende de eerste tien maan den van het jaar was zij 17% hoger dan in de ver gelijkbare maanden van i960. Alleen de verkoop van effecten naar het buitenland was dit jaar aanzienlijk minder dan in i960. In de eerste negen maanden van 1961 werd voor 495 miljoen aan Nederlandse effecten aan het buiten land verkocht tegen/894 miljoen in dezelfde peri ode in i960. Het beroep op de open kapitaalmarkt was met on geveer/ 1.750 miljoen dit jaar lager dan in i960, toen het 2.160 miljoen bedroeg, ondanks het feit dat dit jaar voor het eerst sinds jaren weer tot een belangrijk bedrag buitenlandse emissies werden toe- Gemiddelde aannemingssommen (exclusief grondkosten, architecten honorarium en kosten van toezicht) van woningen in de vrije sector (inclusief herbouwwoningen) waarvoor bouwvergunning is verleend. Bron: C.B.S. 1958 1959 i960 1961 (9 mnd) ieder figuurtje stelt f 5.000,voor.

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1961 | | pagina 21