Hypothecaire geldleningen Hiervoor hebben wij opgemerkt, dat het econo misch klimaat zich bijzonder goed leende voor uit breiding van de hypothecaire portefeuille. Wij heb ben op verschillende wijzen ernaar gestreefd onze organisatie en methodiek van kredietverlening op de gesignaleerde vraag te richten. De reeds in het vorige verslagjaar tot stand ge komen wijziging van de statuten gaf ons verdere armslag bij de kredietverlening op woningbouw. Het gevolg van deze politiek uitte zich enerzijds in een vergrote produktie, anderzijds in hogere per soneelslasten en hogere kosten voor uitbreiding van kantoren en inventaris; een kantoor te Arnhem werd geopend, een pand te Eindhoven werd voor een nieuwe vestiging aldaar aangekocht. Wij achten het bijzonder verheugend, dat niet al leen het bedrag der hypothecaire portefeuille aan merkelijk werd uitgebreid, doch dat dit tevens over een groot aantal leningen werd verdeeld. Niet alleen uit oogpunt van risicospreiding, doch ook voor de stabiliteit van de portefeuille is dit laatste van groot belang. Het is duidelijk, dat in een periode van geringe bouwactiviteit - gezien het grote percentage aflossingen van leningen - de hy pothecaire portefeuille een daling te zien zal geven. Deze daling zal trager verlopen naarmate de por tefeuille over een groter aantal leningen is ver deeld. De traditionele wijze van boeking van hypothe caire leningen, waarbij men aansluit op het juri disch gebeuren, geeft voor de reële hypothecaire produktie een onjuist beeld te zien. Immers, indien een verhoging van een bestaand hypothecair kre diet wordt verleend, wordt dit enerzijds als een af lossing, anderzijds als een sluiting van een hypo thecaire lening geadministreerd. Als consequentie van het administreren van het juridisch gebeuren kan men zelfs (hetgeen overigens bij ons nimmer gebruikelijk is geweest) ook de verlenging van een lening als hypothecaire produktie aanmerken. Een ander gevolg van deze methode van admini streren is, dat een hypothecaire lening, waarvan het onderpand nog niet is voltooid en waarop een bedrag voor voltooiing wordt ingehouden, toch Concern Friesch-Groningsche Hypotheekbank Sluitings- en aflossingspercentages ten opzichte van het aan het begin van hetjaar uitstaande bedrag aan hypotheken sluitingen aflossingen vooruitgang percentage 50% 40% 30% so% 10% jaren '51 '52 53 '54 '55 ’56 '57 58 ’j$ '6o

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1960 | | pagina 21