Bij de jaarlijkse uitlotingen per 1 juni en 1 decem ber werden de houders van uitgelote stukken in staat gesteld deze tegen 4\ pandbrieven om te wisselen, respectievelijk tegen de koers van 100^% en 100%. Van deze mogelijkheid werd op voor ons zeer bevredigende wijze gebruik ge maakt. Ook dit jaar was de gemiddelde rente van de nieuw aangetrokken gelden hoger dan de gemiddelde rente van de per ultimo vorig jaar opgenomen gel den. Mede hierdoor steeg de gemiddelde rente van pandbrieven en schuldbekentenissen van 3,5586% per ultimo 1958 tot 3,6414% per ultimo 1959. In het verslagjaar bedroeg de plaatsing van pand brieven en schuldbekentenissen 54,6 mln, waar van ƒ29,8 mln pandbrieven en ƒ24,8 mln schuld bekentenissen. Op 31 december 1959 stond een bedrag van ƒ115 mln aan schuldbekentenissen en 221,1 mln aan pandbrieven uit, in totaal dus ƒ336,1 mln. HYPOTHECAIRE LENINGEN De vraag naar hypothecair krediet was geduren de het gehele jaar groot. Tegen het einde van het jaar openbaarde zich een extra grote vraag, ver moedelijk als gevolg van de verwachting van rentestijging. In het verslagjaar bedroeg het bruto-bedrag aan gesloten hypothecaire leningen ƒ88,1 mln en met inbegrip van de verlengingen 123,2 mln. De hy pothekenportefeuille onderging een uitbreiding van 33,9 mln, dat is 10,4 van het op 1 januari van het verslagjaar uitstaand bedrag (vorig jaar 6 Het percentage netto-aflossingen was met 10% van het uitstaand bedrag slechts wei nig hoger dan vorig jaar, toen het 9% bedroeg. Een overzicht van de mutaties van de hypothe caire leningen is te vinden op blz. 6 van dit ver slag, terwijl een verdeling naar ligging, aard en grootte op blz. 20 is opgenomen. Onze debiteuren voldeden goed aan hun ver plichtingen. Slechts 4 executies vonden plaats. Het betrof hier leningen met een totaal bedrag aan restant hoofdsommen van 46.150,waar op geen verlies werd geleden. De gemiddelde rente van uitstaande hypothe caire leningen steeg van 4,5733% per ultimo 1958 tot 4,7676% per ultimo 1959. STATUTENWIJZIGING Tegen het einde van het verslagjaar kreeg een wijziging van de statuten van de bij ons concern aangesloten banken haar beslag. Modernisering en aanpassing aan de bestaande verhoudingen waren de voornaamste motieven voor deze statutenwijziging. De gewijzigde sta tuten scheppen de mogelijkheid tot nieuwe vor men van kredietverlening. Zo zal het in het ver MUTATIE IN Per 1 april 1959 nam de Heer Mr.M.J.Bos, na een meer dan 41-jarig directeurschap, ontslag uit zijn functie. Met ingang van diezelfde datum werd hij benoemd tot commissaris en tevens tot lid van de commissie van toezicht. volg statutair zijn toegestaan leningen te ver strekken tot een hoger percentage van de onder- pandswaarde dan voorheen gebruikelijk was, mits het hieruit voortvloeiende extra risico door verzekering wordt gedekt. Wij hopen van deze mogelijkheid in de toekomst een verantwoord gebruik te maken. DE DIRECTIE Wij willen hier onze grote erkentelijkheid betuigen voor al hetgeen de Heer Mr. Bos in de lange tijd, dat hij directeur was, voor ons concern heeft ge daan. Wij hopen, dat hij ons ook in de toekomst nog lang met zijn grote ervaring terzijde zal staan. 12

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1959 | | pagina 14