vermindering van onroerend goed kan dit voor niet-kapitaalkrachtige eigenaren moeilijkheden geven. Van oudsher heeft in ons land altijd een grote behoefte aan huurwoningen bestaan. De parti culiere exploitatie van dergelijke woningen zal eerst weer grotere vormen aannemen, nadat de regering in haar huurpolitiek laat blijken, dat zij de particuliere woningexploitatie als normaal beschouwt en die der woningwetwoningen als een aanvullende. Experimenten als het Groot boek Woningverbetering, waarop een deel van de huurverhoging wordt geblokkeerd, staan een oplossing van dit probleem voorshands in de weg. Kapitaalmarkt Ook de kapitaalmarkt stond gedurende het ver slagjaar in het teken van de conjuncturele ont spanning. Deze uitte zich in een grotere ruimte op deze markt, welke een niet onbelangrijke rentedaling tot gevolg had. De factoren, die een verruimende werking uit oefenden, waren o.a. het hogere spaaroverschot bij spaar- en boerenleenbanken ten opzichte van 1957 met ruim ƒ500 miljoen, de hoge aankopen op de Nederlandse effectenbeurs voor rekening van het buitenland, de reeds gememoreerde ver mindering van de particuliere investeringen en de verminderde voorraadvorming. Gemiddelde woningbezetting (Bron: C.B.s.) 10 aantal inwoners perwoning 5.00 4,75 4,50 4.00 ultimo 39 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 Uit de grafiek blijkt, dat na de tweede wereldoorlog de gemiddelde woningbezetting is gedaald tot een peil, dat beneden dat van 1939 ligt. Daarbij komt nog, dat bij de berekening van de gemiddelde woningbezetting in 1939 geen rekening is gehouden met het percentage leegstaande woningen op dat ogenblik. Doet men dit wel, dan blijkt de gemiddelde woningbezetting in 1939 hoger te zijn, waardoor ook het verschil t.o.v. de huidige woningbezetting groter wordt. Boven dien komt in deze grafiek niet tot uiting, dat het gemiddeld aantal vertrekken per woning sinds 1939 is gestegen, wat inhoudt, dat per inwoner op het ogenblik meer woonruimte beschikbaar is dan in 1939, toen van die beschikbare ruimte niet eens volledig gebruik werd gemaakt.

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1958 | | pagina 12